+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Truva Hakkında Genel Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Truva Hakkında Genel Bilgiler
  Truva Hakkında

  19 Mart 2006


  Geçtiğimiz Mart ayında Çanakkale'ye gitmiştim. Dönüşte uğradığımız Truva'nın fotoğraflarını ise şimdi yayınlıyorum. Tırnak içindeki ifadeler gezdiğimiz yerlerdeki bilgi panolarından alınmıştır.

  Hava 18 Mart'ın aksine günlük güneşlikti. Şansımıza kazı alanında bir rehber grubuyla karşılaştık. Bu sezon için eğitim alıyorlardı. Başlarındaki tecrübeli rehber nerede ne söylemeleri gerektiğini anlatıyordu. Benim için çok bilgilendirici oldu. Rehberlerin peşine takılıp, ören alanını onlarla gezdim.

  Gelelim Truva'ya. Eski Yunanca Troya (Τροία Troia) veya İlion (Ίλιον),Latince Troia veya Ilium. Homer tarafından yazıldığı sanılan iki manzum destandan biri olan İlyada'da bahsi geçen Troya savaşına geçtiği antik yerleşimin adı olup bugün antik İda Dağı'nın (Kaz Dağı) eteklerinde Çanakkale ili sınırları içersinde yer almaktadır.

  Bugünkü Hisarlık (39°58′N 26°13′E) mevkinde 1870lerde Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından keşfedilen antik şehrin kalıntılarının, zamanla pek çok katmandan oluştuğu ve Homerik Troya'nın 7.katman olduğu anlaşılmıştır.

  Troyalılar, Sardis kökenli Herakleid hanedanının yerine geçmiş ve Anadolu'yu 505 yıl boyunca Lidya krallığı Candaules (MÖ 735-718)dönemine dek yönetmişlerdir. İonlar, Kimmerler, Frigyalılar, Miletliler onlardan sonra Anadolu'da yayılmış, ardından MÖ 546 yılında Pers istilası gelmiştir. 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Truva günümüzde hisarlık adı ile anılmaktadır. Bilindiği üzere Çanakkale iline bağlı Tevfikiye köyü yakınlarındadır.
+ Yorum Gönder


truva hakkında bilgi