+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Düzcedeki şelalelerin görselleri ile adları nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Düzcedeki şelalelerin görselleri ile adları nedir
  Düzcedeki şelalelerin görselleri ile adları nedir


  Güzeldere Selalesi

  Güzeldere Selalesi, Düzce'nin Gölyaka ilçesinin sinirlari içerisinde Düzce'ye 28, Gölyaka'ya ise 16 km mesafedeki Gölyaka Güzeldere Köyü'ndedir ve rakimi 630 metredir. Güzeldere Köyü7nden geçen Biçki Deresi üzerinde bulunan Güzeldere Selalesi 135 m. yüksekliktedir ve estetik yönden yörede ayricalikli bir konuma sahiptir. Güzeldere Selalesi Orman Bakanligi Milli Parklar ve Av-Yaban Hayati Koruma Genel Müdürlügü tarafindan “Orman Içi Dinlenme Yeri” olarak tescil edilmistir.

  Elmacik Dagi (1700 m)'na uzanan bu selale ve çevresi orman yapisi ile de dikkat çekmektedir.
  Düzce'nin Tarihi Yerleri
  Düzce'nin Gölleri
  Düzce'nin Şelaleleri
  Düzce'nin Tatil Yerleri
  Düzce'nin Kaplıcaları
  Düzce'nin Mağraları
  Düzce'nin Mesire Yerleri
  Düzce'nin Türbeleri

  Selalenin bulundugu alanda, Kayin, Gürgen, Köknar, Porsuk, Sariçam, Karaçam, Kestane, Ihlamur, Akçaagaç, Disbudak, Ceviz, Orman Kavagi, Orman Sögüdü, Orman Gülü, Kara Yemis, Papaz Külahi agaçlari; Bögürtlen, Üvez, Aliç, Taflan, Kantaron Otu, Kardelen, Arap Sümbülü, Siklamen, Menekse, Dügün, Egrelti, Fig, Burçak gibi bitkiler de görülmektedir.
  Yaban hayati yönünden de bu bölge zengindir. Boz Ayi, Kurt, Tilki, Çakal, Vasak, Karaca, Geyik, Yaban Domuzu, Sansar, Karatavuk ve Agaçkakan gibi hayvanlar da bu bölgede görülmektedir.


  Samandere Selalesi (Tabiat Aniti)
  Düzce'nin güneydogusunda, il merkezine 26 km. mesafede yer alan Samandere Selalesi, Samandere Köyü sinirlari içinde bulunmaktadir.

  Bulundugu köye adini veren, tabiat olaylarinin meydana getirdigi özellikler ile olusan Samandere Selalesi, dogal olusum özellikleri ile Milli Parkar Kanunu geregince, Orman Bakanliginca “Tabiat Aniti” olarak tescil edilmistir. Samandere Selalesi'nin de bulundugu 500 metrelik dere boyunca, anit agaçlar, 3 adet selale ve 1 de Cadi Kazani adi verilen derin bölüm bulunmaktadir.

  Samandere Selalesinde, büyük agaçlarin arasindan siddetle akan sular, beyaz köpükler halinde dökülerek “Cadi Kazani” içinde, derin kayaliklarin arasinda adeta kaynamaktadir. Selalenin arkasindaki kayanin içinde, dogal olarak olusan magara ile bir ara kaybolan sular biraz ilerden tekrar ortaya çikarak akisini sürdürüyor. Biranda insanin içine ürperti ile birlikte ferahlik veren suyun siddetli akisinda sekillenen kayalariyla da Samandere Selalesi, görülmeye deger güzelliklere sahiptir.

  Aktas ve Sariyayla Selaleleri

  Akçakoca ilçesine bagli Aktas ve Sariyayla Köyleri sinirlari içinde bulunan selalelerin çevresi, piknik ve yürüyüs yapmak için ideal ortamlar sunmaktadir.


  g-zeldere-selalesi.jpgg-zeldere-selalesi1.jpg 2. Acil

  Düzcedeki şelalelerin görselleri ile adları nedir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


düzce şelaleleri,  düzce görseller