+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda İzmitin İsmi Nerden Gelmekte İzmit İsmi Hakkında Tarihi Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  İzmitin İsmi Nerden Gelmekte İzmit İsmi Hakkında Tarihi Bilgiler
  İzmit İsmi Hakkında Tarihi Bilgiler
  zmit-smi-hakk-nda.jpg

  İzmit kelimesi etimolojik ve tarihsel kullanılışıyla Nikomedya'dan kaynaklanmıştır. Sehrin ismi olan Nikomedya zaman içerisinde, önce İznikomid, sonra İznikmid ve çok daha sonraysa İzmid şeklinde evrilerek, latin harflerine geçilmesiyle bugünkü seklini almıştır.
  Diger bir görüse göre, Osmanlı’nın eline geçtiği dönemde Izmit sehri, yunanca “toplanma” anlamına gelen smiti ismini taşıyordu ve bu ismin, batıdan doğuya yolculuk eden kervanların toplanma yeri olması sebebiyle verildiği tahmin edilir.[kaynak belirtilmeli] Sehir, Osmanlı’nın yönetimine geçtiğinde Smiti zamanla İzmit'e dönüşmüs ve hem de aynı dönemlerde Simiti’de üretildiği için, yuvarlak formlu yiyecek olan simit de ismini bu sehirden almıştır dense de simit kelimesi arapça oldugu için bu görüse güvenilemez 2. Seyran
  Devamlı Üye

  Marmara bölgesinde olan bu şehrimizin ismini nereden aldığı çok merak ediliyor.bazı görüşlere göre Osmanlının ellerine geçtiği dönemde toplanma manasına gelen smiti deniyordu.sonradan osmanlı yönetimine geçen şehir İzmit ismini almıştır.
+ Yorum Gönder


izmit,  izmit ismi nerden gelmiştir,  izmit adı nereden gelmiştir,  İZMİT,  marmara adını nereden almıştır,  izmit ismi nereden gelmiştir