+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Eminönü sepetçiler kasrı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Eminönü sepetçiler kasrı
  Eminönü sepetçiler kasrı

  Sepetçiler Kasrı Eminönü`nde, Sarayburnu`nda yer alan bir yapıdır.

  Sultan III. Murat zamanında Mimar Davut Ağa tarafından yapılmış ve kullanılan malzemeler çeşitli yörelerden özel olarak getirilmiştir. Yapıldığı dönemde Topkapı Sarayı sınırları içinde kalan yapı, Sultan I. Mahmud döneminde de (1739) yenilenmiştir. Bu kasrın aynı zamanda padişahlara ait kayıkların bağlandığı bir yer olduğu ve padişahların donanmanın sefere çıkışını ve dönüşünü buradan izledikleri bilinmektedir.

  sepetciler kasri.jpg

  Yapımında Dalgıç Ahmet Paşa ile Nakkaşbaşı Lütfü Ağa da görev almışlardır. Sadrazam Sinan Paşa'nın talimatı ile yapıldığından, Kasrı Alisinanpaşa adıyla da anılmıştır. Yapıldığı yerde daha önce Beyazıt Köşkü bulunmakta idi.

  Cumhuriyet döneminde askeri ecza deposu olarak kullanılan kasır, restorasyondan önce tümüyle kendi haline terk edilmişti. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 1980 yılında yapılan restorasyonlardan sonra Basın Yayın Genel Müdürlüğü`nün Uluslararası Basın Merkezi olarak kullanılmıştır.

  "Yeşilay Cemiyeti" Sepetçiler Kasrında; Sepetçiler Kasrı Artık "içki,sigara ve Kötü Alışkanlıklarla mücadele eden Türkiye Yeşilay Cemiyeti tarafından Kullanılmaktadır. 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  lll. Murat zamanında yaptırılan Sepetçiler kasrının mimarı ise Davut Ağa'dır. Kasrın bir özelliği vardır. Yapımında kullanılan malzemeler çeşitli yörelerden getirtilmiştir.
+ Yorum Gönder