+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda İsmail zühdi paşanın köşk ve resimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İsmail zühdi paşanın köşk ve resimleri
  İsmail zühdi paşanın köşk ve resimleri

  Altunizade külliyesi Üsküdar İlçesi’nde, kendi adını taşıyan mahallede, Ord. Prof. Dr. Fahreddin Kerim Gökay (Küçükçamlıca) ve Tophanelioğlu (Koşuyolu) caddeleriyle İsmail Paşa Sokağı’nın çevrelediği dikdörtgen bir alan üzerinde kurulmuştur. Camideki iki kitabeye göre Abdülmecid ve Abdülaziz dönemlerinde önemli görevler alan devlet adamı İsmail Zühtü Paşa (1806-1887) tarafından 1282/1865’te yaptırılan külliye cami, hamam, sıbyan mektebi, muvakkithane, dükkanlar, fırın, imam ve müezzin meşrutaları ile çeşmeden oluşmaktadır. Cami dışında kalan yapıların bir bölümü çok harap durumda günümüze ulaşmış, bazıları da ortadan kalkmıştır. İsmail Zühtü Paşa Köşkü 1868 yılında inşa ettirilmiştir.

  smail-z-hdi-pa-an-n-k-k-ve-resimleri.jpg


  İsmail zühdi paşanın köşk ve resimleri1.jpg  Rivayete göre Paşa bu yapıdan önce, o zaman sahibi bulunduğu Milli Eğitim Bakanlığı Validebağ Prevantoryumu arazisi içinde kendisi için bir köşk daha yaptırmıştır. İlk köşkün dış cephesi oldukça bezemelidir. Bu güzelliğin övgüsünü duyan Abdülaziz, İsmail Zühtü Paşa’yı huzuruna çağırarak ima yoluyla bu köşkün kendisine verilmesini ister. Padişahın isteğine boyun eğen İsmail Zühtü Paşa bu güzel köşk elinden gidince Altunizede Camisi’nin karşısında yeni bir köşk yaptırır. Altunizade Köşkü denilen bu köşkün dış cephesi önceki köşkün tersine oldukça sadedir. Paşa, elinden alınan ilk köşkün dış cephesinde gösterdiği özeni, bu kez yeni köşkün iç bezemelerinde gösterir. Köşkün dış cephesi bezemesizdir.

  Eşi Piraye Hanım’la birlikte Nazım Hikmet, Ressam Fikret Mualla gibi ünlüler köşkte yaşamıştır. Bir dönem Yeni Adam Gazetesi yönetim yeri olarak kullanılan köşkte ressam Muazzez Bey Karagöz oynatır, Arif Dino çocuklara resim dersi verirmiş. Gazi Terbiye Enstitüsü öğrencileri tiyatro oyunları sergilemiş, 1935’te kurulan Altınyurt Spor klubu ilk tiyatro gösterisini köşkün salonunda yapmıştır. Yesari Asım Arsoy gelip şarkılar söylermiş, Ortaoyuncusu Dümbüllü İsmail gösteriler yapar, Hasan Ali Yücel sık sık köşkü ziyaret edermiş.

  Altunizade Köşkü’nün on sekiz odası, üç salonu, altı sandık odası ve altı helası vardır. Üç yerleşim katından oluşmaktadır. En üstte depo olarak kullanılan çatı katı bulunmaktadır. Köşk 413 m2’lik bir zemin üzerine oturtulmuştur. Tüm katların toplamı yaklaşık olarak 1500m2’dir.Yapının plan şeması ana giriş aksından simetriktir. Ortada, giriş kısmında üç kollu ana merdiven bulunmaktadır. Plan tipi Orta sofalı bir plan tipinin değişime uğramış halidir. Tüm odalar ana aksın iki yanında servis merdivenlerinin bulunduğu koridorvari yan sofalara açılmaktadır. Her katta büyük odalar binanın dört köşesine yerleştirilmiştir. Aralarında daha küçük odalar ve helalar bulunmaktadır.

  Yapı kurul izni alındıktan sonra inşaat amacıyla yıkılmış, 10 yıl boyunca yapımına başlanmamıştır. İsviçre Hayat Sigorta 2001 yılında binayı satın almış ve aslına uygun şekilde yeniden yaptırmıştır. Eski rölöveden yararlanılarak yeni bir restorasyon projesi hazırlanmış, inşaat sırasında eski eser bölümünün kontrolörlüğü yapılmıştır. Yıkım sırasında saklanan detaylar, rölöve ve resimlerden faydalanılarak bina aynı deytaylarla betonarme olarak yapılmış, altına bodrum katlar eklenmiştir. İç mekanlarında bulunan çok detaylı ahşap bezemeler aynen yeniden yapılırken, günümüz konfor koşullarının gerektirdiği mekanik ve elektrik tesisatı ve aletleri ekiplerin uzun çalışmaları sonucu uygun detaylar üretilerek binaya gizlenmiştir. Paşa odasında binanın özgün halinde bulunan kalemişi manzara resimleri bina yıkılırken saklanmıştır. Ancak bu resimlerin üzerine yapıldığı sıva oldukça kötü durumda olduğu için tavan resimleri aslına uygun olarak yeniden yapılmıştır.

  World / Turkey / Istanbul / Istanbul 2. Meryem
  Bayan Üye

  ismail zühdü paşanın köşkü gerçekten çok güzel zaten köşk olması ayrı bir hava ve esrarengizlik katıyor nasıl hayatlar yaşanmış diye insan düşünüyor
+ Yorum Gönder