+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda Askeri müze atatürk heykeli Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Askeri müze atatürk heykeli
  Askeri müze atatürk heykeli

  İstanbul Şişli ilçesi, Harbiye’de Eski Harp Okulu Binası 1936 yılında Ankara’ya taşınınca Yedek Subay Okulu bir süre bugünkü Askeri Müze’nin bir bölümünü oluşturan yapıya taşınmıştı. Buradaki Atatürk Heykeli 1937 yılında Yedek Subay öğrencileri tarafından kendi aralarında topladıkları para ile Heykeltıraş Ali Hadi Bara’ya (1906–1971) yaptırılmıştır.

  İlk yapılışında okulun önünde, giriş kapısının üzerinde bulunan anıt, caddenin genişletilmesi nedeni ile 30 Ağustos 1960’ta yerinden kaldırılarak bugünkü park içerisindeki yerine konulmuştur.

  askeri-muze.jpg

  Bu heykelde Atatürk mareşal üniforması içerisinde “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri” komutunu verirken tasvir edilmiştir. Sol elinde, bel hizasında dürbünü ve sağ eli ile de ileriyi gösterecek biçimde tasvir edilmiştir. Anıtın üzerinde herhangi bir yazıt bulunmamaktadır.

  Bu anıt günümüzde ilk tasarlanmış olduğu kurgudan farklıdır. İlk yapılışında komutu sol eliyle vermekte, sağ bacağı da denge unsuru olarak önde görülmektedir. Ancak komutlar, sağ elle verildiğinden ötürü bu tasarım değiştirilmiştir. 2. Acil

  Askeri müze atatürk heykeli isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


ordular ilk hedefiniz akdenizdir ileri,  ordular ilk hedefiniz akdeniz,  Ali Hadi Bara,  atatürkün ilk hedefiniz akdeniz,  atatürk ilk hedefiniz akdeniz