+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Marmara Bölgesi Forumunda İstanbul Boğazı'nın buz tutmuş günleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İstanbul Boğazı'nın buz tutmuş günleri
  İstanbul Boğazı'nın buz tutmuş günleri

  İstanbul Kışları ile İlgili Tarihten İlginç Anekdotlar:

  401 yılında, Bizans İmparatoru Arkadius zamanındaki donma 20 gün sürmüş. 755’teki kışta ise Karadeniz kıyılarının, bütün Haliç’in, hatta Marmara’nın kuzey kesiminin baştan sona buzlarla kaplandığına dair belgeler var.

  763 kışında Haliç’in çevresindeki kıyılar 100 adım mesafeye kadar donmuş. Hem de yer yer 30 metre derinliğe kadar. Karadeniz’deki buzlar çözülürken, kütleler kenetlenince Boğaziçi ve Haliç tıkanmış. Dönemin metinlerinde, insanların ve hayvanların Üsküdar’dan Galata’ya yürüdükleri yazıyor.

  istanbul bogazi buz.jpg

  İstanbul, Osmanlı Devleti zamanında ilk büyük don olayı 9 Şubat 1621’de gerçekleşmiş. Yine Boğaziçi ve Haliç donmuş. İnsanlar çoluk çocuk, yaşlı genç demeden Üsküdar’dan Galata’ya yürümüşler; buzların arasında sıkışıp kalan kayıkların arasından geçerek gidecekleri yerlere ulaşmışlar

  1823’te, II. Mahmud padişahken yaşanan dondurucu soğuklarda sadece Haliç değil, şehrin çeşmeleri de donunca halk susuz kalmış.

  1929 yılı ise günümüzde yaşayanların hatırlayabileceği en sert kışı İstanbul’a yaşatmış. Önce Şubat ayında Haliç donmuş. Ardından 1 Mart’ta Karadeniz’den Boğaz’a giren büyük buz kütleleri limanın ağzına yığılmış, şehir hattı vapurları çalışamamış. 2. Acil

  İstanbul Boğazı'nın buz tutmuş günleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder