+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Masal Kahramanları Forumunda Elfler Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Elfler Kimdir
  Mükemmel güzel" elfler, "Çayırın Elfleri" adlı tabloda - Nils Blommér (1850)

  Elf, aslen İskandinavya ve İngiltere mitolojisinde yer aldığı varsayılan peri halkına verilen ad.
  Elfler, yazar J.R.R. Tolkien tarafından modern edebiyata kazandırılmış ve fantastik kurgunun en popüler öğelerinden biri haline gelmişlerdir.
  Özellikleri arasında; katledilmedikçe veya kederden solmadıkça ölmezler, hiç bir hastalığa yakalanmaz ve uzun yolculuklarda "lembas" adını verdikleri yolazığını kullanırlar. Ateş yakmaz ve ağaç kesmezler yani insanların tam aksi yöndedirler.
  Yaşayış tarzları olarak da, genelde doğa ile iç içe ve gelişimini doğa ile bir bütün olarak sağlayan bir halktır. Büyücülükle uğraşanları da vardır (galadriel, feanor gibi). Asil ve alçak gönüllülerdir, asla sözlerinden dönmezler.
  Orta Dünya'da "mükemmel güzellik" gibi bir sembol oluşturabildikleri gibi, sıradan ırk olarak da değerlendirilebilirler (Unutulmuş Diyarlar'da olduğu gibi).

  Efsaneler
  J.R.R. Tolkien'in yazmış olduğu notlardan derlenerek hazırlanan "Silmarillion" isimli kitapta elflerin yaratılışları ve Arda'nın birinci çağında Melkor'a karşı yapmış oldukları savaşlar anlatılır. Bu savaşlarda birçok elf, Angband'ın köleleri tarafından katledilir. Bunlar arasında ölene kadar "Yüce Noldor Kralı" olarak Beleriand'daki sürgünlerin efendisi olan Fingolfin de vardır. Fingolfin karanlık kuzey krallığın hemen güneyinde ülkesi Hithlum'da yaşıyordu.
  Eärendil'in Valinor'a yapacağı yolculuğa kadar elfler Morgoth'a karşı tam bir zafer kazanamadılar. Valinor Eärendil'in isteğini kabul etti ve düşmanı zamandışı boşluğa yolladı ve Melkor bir daha ebediyen oraya hapsoldu, boşlukta gezinip durdu. Eärendil ise bir daha geriye dönmedi ve elflerin "Eärendil Yıldızı" (bugünkü insanların çoğunun Venüs, Türklerin Zühre dediği ve Anadolu'da hem Sabah Yıldızı, hem Çobanyıldızı hem de Akşamyıldızı olarak bilinen) Dünya'ya en yakın gezegene dönüştü. Daha sonra "Númenórean" diye bilinen geçmiş insanların en bilge kavmi olarak kabul edilen Batılı insanların Büyük Deniz'in ortasındaki kıtaları Númenor'a giderlerken rehberleri Eärendil olmuştur. Gökte onun ışığını takip ederek kendilerine "Valar" tarafından armağan edilen kıtaya vardılar.

  Popüler kültürde Elfler
  Amerika, Kanada ve İngiltere'de Noel Babayla çalışan elflerin olduğuna inanılır. Ailelerin çocuklarına anlattığı hikayeler şöyledir; Elfler Noel Baba'nın gizli yardımclarıdır, Kuzey Kutbu'nda ona oyuncak yapmasında yardım ederler. Günümüzde bilgisayar oyunları, DVD'ler, video oyunları gibi yüksek teknolojiyle yapılan oyuncaklar dağıtım için daha kolay, fakat el işi kadar iyi değildir.
  Amerikan Keebler kurabiye firması, ağaç oyuklarında bulunan elflerin kurabiyeleri yaptığı şeklindeki reklamlarını uzun zaman yapmışlardır. Keebler'in yeni sahibi olan Kellogg's firması da elfleri çeşitli ürünlerinin maskotu olarak kullanmışlardır.
  Ayrıca "Elf" diye bir film çekilmiş, haklarında bir çok kitap yazılmıştır.
  Elfler, farklı kültürlerde değişik maddelerle birlikte de anılmaktadırlar. Bunlar; halüsinasyona yol açan sihirli mantarlar ya da yeşil görünümlerini veren "yeşil cin" gibi içkilerdir. "Makine elfleri" diye bilinen terim ilk kez araştırmacı ve yazar Terrence McKenna tarafından DMT ya da psilocybin gibi maddeleri kullananlara verilmiştir.

  * Konuda geçen tüm öyküler ORTA DÜNYA'dan alınmıştır.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Elfler (Elfler Kimdir? - Elfler Hakkında)

  Elfler Özelikleri

  elfler-kimdir.jpg
  ÖZELLİKLERİ

  Elfler, diğer ırklara göre biraz daha uzun boyludurlar. Kulakları daha uzun ve sivridir.
  Gözleri parıldar. Ten renkleri insan teninin rengine yakındır. Bazılarının ise biraz yeşilimsidir.
  Kadın veya erkek fark etmeden kol kasları vardır.
  Uzun menzilli silahlarda çok iyidirler. ( Yay, crossbow gibi. )
  Yakın savunmada da çokta iyi olmasa da iyidirler.
  Sesleri çok güzeldir. Müzik ile büyü yapabilirler.
  Büyü yapabilme yetenekleri vardır. Su ve toprak gibi elementleri kullanarak saldırı yapabilirler.

  AVANTAJLARI

  Uzaktan düşmana saldırabilirler.
  Yakından dövüşte fazla iyi olmasalar da kuvvetli oldukları için bu onların açığını kapatabilir.
  Su ve toprak gibi elementleri kullanabildikleri için iyi bir strateji ile kurbanlarını yok edebilirler.
  Güzel sesleri ile rakiplerini şaşırtıp saldırabilirler.

  DEZAVANTAJLARI

  Yakından saldırılara karşı eğer karşısında ki yakın saldırıda ustaysa kaybetme olasılıkları çok yüksektir.
  Etraflarında su ve toprak bulunmadığında büyü yapamazlar.
  Sesi güzel olmayan bir Elf, hiçbir şekilde şarkı söylerken karşıdakini etkileyemez.
  Uzun boylu oldukları için saklanamazlar. Önceden barınakları varsa iş değişebilir.
  Okları bittikten sonra savaşı kazanabilme olasılıkları bir hayli düşüktür.
+ Yorum Gönder


elfler hakkında bilgi