+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Masal ve Hikaye Forumunda Ferhat ile şirin aşkı hangi tarihte yaşanmış Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ferhat ile şirin aşkı hangi tarihte yaşanmış
  Ferhat ile şirin aşkı hangi tarihte yaşanmış

  ferhat-ile-irin.jpg

  Ferhat ile Şirin, konusunu Hüsrev - ü Şirin (Hüsrev ü Şirin) adlı İran öyküsünden alan eski bir Türk halk öyküsüdür.Firdevsi’nin Şahname(شاهنامه Shāh nāmah)’si başta olmak üzere bütün tarihi kaynaklarda geçmektedir. Gerek Hüsrev ü Şirin gerek Ferhad ile Şirin adıyla İran ve Türk Divan şairleri tarafından mesnevi biçiminde yazılmıştır. Hüsrev ve Şirin (خسرو و شيرين Khusraw o Shīrīn; 1177 - 1181): Sasani Hanedanı'nın I. Hüsrev ile Azerbaycan'da Berde kentinin hükümdarı Şirin arasında yaşanan aşkı anlatan bir şiir. İldenizliler hükûmdarı Cahanşah Pehlevan ve Kızıl Alslan ve Selçukluların son sultanı III. Tuğrul Bey'e övgü sözleri yazılmıştır.

  Hüsrev - ü Şirin, ya da Ferhat ile Şirin adlarıyla İran'lı ve Türk divan şairlerince mesnevi biçiminde yazılmış olan bu halk öyküsü, Orta Asya, Azerbaycan, İran, Türkiye ve Balkanlar'da ülkelere ve yörelere göre bazı değişikliklere uğramış olarak yüzyıllardır anlatılmaktadır.

  Anadolu'da geçen haliyle Ferhat İle Şirin'in Amasya ile ilintisi bulunmaktadır. Öykünün en eski Türkçe baskısı 1854 yılında, yeni harflerle de 1930 yılında yayımlanmıştır. Ferhat İle Şirin, bir Karagöz oyununa konu olmuş, şair Nazım Hikmet'in yorumlamasıyla, Devlet Tiyatroları, Ankara Sanat Tiyatrosu gibi topluluklarca sahnelenmiş, 1966 ve 1970 yıllarında iki kez sinema filmi olarak çekimi yapılmıştır.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Ferhat ile şirin aşk hikayesi bir çok kaynakta belirtiğine göre doğruluğu kesin olmayan bir hikayedir kesin olarak böyle bir şey yaşanmış yalnız nasıl bir şekilde yaşandığı kesin değildir.
+ Yorum Gönder


ferhat ile şirin hangi dönemde yazılmıştır,  ferhat ile şirin hangi yıllarda yaşadı,  ferhat ile şirin hangi döneme aittir,  ferhat ile şirin,  ferhat ve sirinin yasadigi donem,  ferhat ile şirin ne zaman yaşadı