+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Masal ve Hikaye Forumunda Adana Efsaneleri - Lokman Hekim Efsanesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Adana Efsaneleri - Lokman Hekim Efsanesi
  ADANA-LOKMAN HEKİM EFSANELERİ

  Lokman Hekim Efsanesi
  Lokman Hekim bütün doktorların üstadıdır. Söylentilere göre, bütün otların, çiçeklerin dilinden anlayan Lokman Hekim bu bitkilerden türlü ilaçlar yaparmış. Her çiçek, her ot dile gelir, Lokman’a hangi hastalığı iyi edeceğini söylermiş.

  Bütün dünyayı dolaşan Lokman Hekim, Çukurova’nın bereketli topraklarında her şeyin yetiştiğini görünce, Misis şehrine yerleşmiş. Her derde deva olan Lokman Hekim, çevresindeki hastaları iyi etmiş. Hastalıksız sapa sağlam yaşamaya başlayan insanlar Lokman’a gelerek ölümsüzlüğe de bir çare bulmasını istemişler.

  Lokman Hekim de ölümsüzlüğe çare olacak bitkiyi bulmak için Çukurova’yı adım adım dolaşmaya başlamış.

  Bir çınarın altında uyurken bir ses duymuş. “Lokman, bunca zamandır araman-taraman bitsin, ben ölümün ilacıyım. Bundan böyle insanlara da, hayvanlara da ölüm yok”demiş. Kendisine seslenen otun yanı başına koşan Lokman Hekim, ilacın nasıl yapılacağını da öğrenmiş, bir deftere yazmış. Otu da kopararak, Misis’e doğru yola koyulmuş…

  Misis’e varırken, Ceyhan nehri üzerindeki Misis Köprüsü’nde duraksamış. Defteri de elindeymiş. Defterine yazdıklarına bakarak ilacı yapmaya koyulmuş. Tam yapıp bitireceği sırada, aniden esen rüzgar defteri de, otu da uçurarak suya düşürmüş. Efsane bu ya; Lokman Hekim de bu yüzden ölüme çare olacak ilacı bir daha bulamamış. Otlar da o tarihten sonra kendisine yüz çevirmişler. Bir daha onunla hiç konuşmamışlar.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Adana efsanisene göre bir tane doktor varmış ismi lokman hekimmiş bu lokman hekim bütün çiçeklerin dilinden anlar hangi çiçeğin hangi hastalığa iyi geldiğini bilmektedir.
+ Yorum Gönder


adana efsaneleri,  adana lokman hekim efsanesi,  lokman hekim efsanesi,  lokman hekim efsanesi adana