+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Masal ve Hikaye Forumunda Mersinin Yöresel Oyunları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mersinin Yöresel Oyunları
  Mersin yöresel oyun şekilleri kendi aralarında yörelerine ait elbiseler ile oynanır kendi kültürlerine ait kurallar konulur ve oynanır bu oyunlar çok tercih edilmektedir.

  Defne kokulu Toros sırtlarından portakal tüten Mersin bahçelerine kadar uzanan topraklarda allı pullu şalvarlarla nazlı nazlı oynanır… Bu oyunlardaMersin Yöresi Halk Oyunları erkeğin âhenkli hareketiMersin Yöresi Halk Oyunları kadının tatlı salınışı peşindedir. Oyunun biraz yavaşlığında güneşin sıcaklığının etkisi büyüktür. Tempo ağır olsa daMersin Yöresi Halk Oyunları hareketlerin ılık
  kıvraklığı yeter…

  Mersin Yöresi Halk Oyunları

  AdanaMersin Yöresi Halk Oyunları Mersin ve Tarsus bölgelerinde karakterce bir kalan belli başlı iki oyun vardır: Mengi (Toros Mengisi) ile Adana Üç Ayak Halayı. İkisi de davul – zurnayla yürütülür. Mengi’yi 4 kadınMersin Yöresi Halk Oyunları 4 erkekMersin Yöresi Halk Oyunları Üç Ayak Halayı’nı da 3 kadınMersin Yöresi Halk Oyunları 3 erkek oynarlar. Kadınlı – erkekli karma oyunlarında ayrı bir çekicilik vardır. (Birliktelik çevrenin nezihliğine bağlıdır).

  Mengi aşk oyunudur. Türküsü şudur:

  Pınar başı ben olayım
  Bulanırsam bulanayım
  Sevdiğimi verin bana
  Dilenirsem dileneyim.

  Kazan kaynar taşmaz mı?
  Yol gedikten aşmaz mı?
  Ağlamayın sevdiğim
  Ayrılan kavuşmaz mı?

  Üç Ayak Halayı da öbür halaylar gibi el ele tutuşularak oynanır. Türküsü:

  İndim dereye taş bulamadım
  Çok aradımMersin Yöresi Halk Oyunları çok da gezdim
  Kendime münâsip eş bulamadım

  Seyhan (Adana) oyunlarında kadın giyimliMersin Yöresi Halk Oyunları yüz yılların geleneği inceliktendir. Üç etek denilen üç peşli bir “zıbın” ve ipekli kutnudan gömlek giyerler. Gümüş (zincirli) allı yeşilli mevlâna sarıkları sararlar. Ayaklarında yollu çekiler (şalvarlar) bulunur. Yüzyıl önceki kalkık burunlu yemeniler (papuçlar) giyilir. ErkeklerMersin Yöresi Halk Oyunları gâh zıbınMersin Yöresi Halk Oyunları gâh şalvar giyerler. Üzerine Trablus kuşak bağlarlar. Ayakta kara köseleden ve inceMersin Yöresi Halk Oyunları bağlamalı mest bulunur. Başa puşu sarılır. 2. Esma
  Devamlı Üye

  Mersin Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık onuncu şehri olarak bilinmektedir. Her yörenin kendine ait geleneksel oyunları olduğu gibi mersinde mengi adlı oyunu ile meşhurdur.
+ Yorum Gönder