+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda İndus Vadisi Uygarlığı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  İndus Vadisi Uygarlığı
  İndus Vadisi Uygarlığı  İndus Vadisi Uygarlığı Hakkında Bilgi


  İndus Vadisi Uygarlığı, ya da Harappa Uygarlığı, İndus vadisinin bel kemiğini oluşturduğu çok geniş bir bölgeye yayılmış, Güney Asya’daki en eski kent uygarlığıdır. İÖ 3.300 yılları dolaylarında bir kent uygarlığı şeklini aldığı kabul edilmektedir. Uygarlığa ilişkin ilk arkeolojik buluntular, 1921 yılında Pakistan’ın Pencap eyaletinde Harappa ve 1922 yılında Sind eyaletindeki Mohenco-daro antik yerleşimlerinde bulunmuştur.

  Bu iki kentin dışında yüzün üstünde kent, kasaba ve köyde hüküm sürdüğü bilinen İndus Uygarlığı’nın 250-500 kadar karakterden oluştuğu sanılan yazı dili henüz çözülememiştir.

  İndus Irmağı’nın verimli ovalarında taşkınları önleyecek, daha verimli tarım yapılmasını sağlayacak teknikleri geliştiren uygarlık, İndus Vadisi boyunca yayılmıştır. Ağırlıklı olarak buğday, arpa, bezelye, pamuk ve susam tarımı yapılmaktadır ve kedi, köpek, sığır, kümes hayvanları, manda, domuz ve deve evcilleştirilmiştir. Fildişi takılardan, filin de evcilleştirilmiş olduğu anlaşılmaktadır.

  Arkeolojik bulguların büyük bir bölümü, ince işlemeli mühürlerdir. Mühürlerde insan, hayvan ve Şiva figürleri kullanılmıştır. Bulgular, Mezopotamya ve Mısır uygarlıklarıyla ticari ilişkilerde bulunulduğunu göstermektedir.

  Uygarlık, İÖ 2. bin yılın ortalarında kentlere saldıran Ari kabilelerce yıkılmıştır
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Hindistanın bilinen en eski uygarlığıdır. Batı Hindistandan Afganistana kadar yayılmıştır. Medeniyetin ne ordusuna ne yaşayışlarına nede onların ne zaman yok olduklarına dair hiç bir kalıntı bulunamamıştır kazılarda o yüzden ne zaman yok olduklarını kimse bilmiyor.
+ Yorum Gönder