+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Sanayi İnkılabı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Tarih Sayfa
  Üye

  Sanayi İnkılabı Hakkında Bilgi
  Sanayi İnkılabı

  Sanayi İnkılabı Hakkında Bilgi

  El tezgahlarından fabrika sistemine, tek tek üretimden seri üretime geçişi, insan emeğinin yerini makinaların almasını ifade eder. 18. yüzyılın ikinci yarısında İngiltere'den başlayarak diğer Avrupa ülkelerinde de yaşanmıştır.

  Sanayi İnkılabı'nın Nedenleri
  * Coğrafi keşifler sonunda bulunan yeni kıtalardaki değerli madenlerin Avrupa'ya taşınması ve ticaret hayatının canlanmasıyla meydana gelen sermaye birikimi
  * Rönesansla birlikte başlayan bilim ve teknlojideki gelişmelerdir.

  Sanayi İnkılabının Başlaması ve gelişimi:
  Sanayi Inkılabı (Endüsri Devrimi) ilk olarak İngiltere'de dokuma endüstrisinde başladı. Çelik, buhar gücü ve elektrik sırayla sanayiye girdi ve yararlanılmaya başlandı. XVIII. yüzyılın ilk yarısında İngiltere'de başlayan sanayileşme daha sonra Fransa, Belçika, Hollanda, ABD ve Japonya'da da gerçekleşmiştir.
 2. Ziyaretçi

  bence çok güzel olmuş ama ödevime yardımcı olur mu onu bilmem
 3. Ziyaretçi
  çok güzel olmuş ödevime yardımınız için teşekkürler
 4. Harbikız
  Devamlı Üye
  Sanayi inkılabı hakkında kısa bilgiler

  On dokuzuncu ve yirminci yüzyılda devletler arası ilişkileri etkileyen en önemli iki olaydan biri Fransız ihtilali'nin getirdiği sonuçlar, diğeri ise Sanayi inkılabı'dır.

  Avrupa'da Rönesans'la başlayan ilmi gelişmeler modern bilimin temelini oluşturdu. Gelişen bilim ve teknolojinin üretime uygulanması sonucunda Sanayi inkılabı doğdu.

  On sekizinci yüzyılın ortalarına kadar insan ve hayvan gücüne dayalı bir sanayi vardı. Bu yüzyılın ortalarında buhar gücüyle çalışan makineler bulundu. Bunların fabrikalar, ulaşım ve madencilikte kullanılması Avrupa ve bütün dünyada (sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel vb.) yeni gelişme ve değişmelere yol açtı.

 5. Ziyaretçi
  guzel olmus bence kısa ve oz herkesın bu sıteye gelmesını tavsıye ederım cook guzel

+ Yorum Gönder


sanayi inkılabı nedir kısaca bilgi,  sanayi inkılabı hakkında bilgi,  sanayi inkılabı hakkında kısa bilgi,  sanayi inkılabı kısaca ,  sanayi inkılabı nedir,  sanayi inkılabı nedir kısa bilgi