+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Trinidad ve Tobagonun Tarihi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Haberler
  Devamlı Üye

  Trinidad ve Tobagonun Tarihi
  Trinidad ve Tobagonun Tarihi


  Trinidad ve Tobago, Karayipler’de yer alan, Trinidad ve Tobago adlı iki farklı adadan oluşan bir ülkedir. Ülkenin para birimi “Trinidad ve Tobago Doları”dır.

  Ülke Hakkında
  Ülke, Karayipler, Karayip Denizi ve Kuzey Atlas Okyanusu arasında adalar, Venezuela’nın kuzeydoğusunda yer alır. Koordinat olarak 11 00 Kuzey enlemi, 61 00 Batı boylamı’nda yer alan ülke haritada Orta Amerika ve Karayipler içinde olarak görünür. Ülkenin her iki adasının toplam yüölçümü 5.128 km²dir.

  Ülke, hiçbir başka ülkeye kara komşusu olmadığından, kara sınırıları 0 km olarak kabul edilmektedir. Ancak sahil şeridi 362 km’dir. Bölgede tropikal iklim görülür. Arazi yapısı ova ve dağlardan ibarettir. Ülkedeki en yüksek nokta 940 m ile “El Cerro del Aripo”dur.

  Trinidad ve Tobago’nun başlıca kaynakları petrol, doğal gaz ve asfalt’tır. Arazinin %15′i tarıma uygundur ve %2′sinde otlaklar yer almaktadır. Ülkenin %46′sı ormanlıktır. Ülkenin 220 km²’si sulanabilmektedir.

  Nüfus
  Ülkenin nüfusu, 2001 verilerine göre 1.169.682 kadardır. Nüfus artış oranı ise %-0,51′dir. Ülkede doğan her 1.000 çocuktan 24,98′i ölmektedir. Yaşam süresi ise ortalama 68,27 yıl kadardır. Bu oran erkeklerde 65,74 yıl, kadınlarda 70,92 yıl kadardır. Ülkede ortalama 1 kadına 1,81 çocuk düşmektedir. Ülkede AIDS hastası yaklaşık 7.800 kişi bulunmaktadır.
  Ülkede nüfusun etnik dağılımı aşağıdaki gibidir;

  Siyahi %39,5
  Doğu Hindistan %40,3
  Melez %18,4
  Beyaz %0,6,
  Asyalı ve diğer %1,2

  Ülkedeki din değişkendir. Nüfusun %29,4′ü Roma Katoliği, %23,8′i Hindu, %10,9′u Anglikan, %5,8′i Müslüman, %3,4′ü Presbyterian, %26,7′sı diğer dinlere mensuptur. Resmi dil ingilizce’dir. Ayrıca Hintçe, Fransızca, ispanyolca ve Çince’de konuşulmaktadır. Ülkenin okur yazar oranı %97,9′dur. Bu oran erkeklerde %98,8, kadınlarda %97′dir.

  Ekonomik Göstergeler
  Trinidad and Tobago
  Port of Spain Limanı, Aralık 2002
  Ülkenin satınalma gücü paritesi 11,2 milyar $, reel büyüme %5 civarındadır. Ülkedeki sektörel bileşimin %2′si tarım’a, %44′ü endüstri’ye, %54′ü hizmet’e dağılmıştır. Ülkedeki enflasyon oranı %3,2′dir. iş gücünün 558.700 olduğu ülkede, aynı bağlamda işsizlik oranı % 12,8′dir. Endüstri, petrol, kimyasallar, turizm, gıda maddeleri, çimento, meşrubat, tekstil gibi alt dallara ayrılmaktadır. Sanayinin büyüme oranı %3,8 kadardır.

  1999 verilerine göre ülkede elektrik üretimi 4,9 milyar kWh; buna karşılık elektrik tüketimi 4,557 milyar kWh kadardır. Tarım ve hayvancılıkta en çok tercih edilen ürünler kakao, şekerkamışı, pirinç, narenciye, kahve, sebze ve kümes hayvanları’dır.

  ihracat
  Ülkede 3,2 milyar $’lık bir ihracat payı bulunmaktadır. ihraç edilen ürünlerin başında petrol ve petrol ürünleri, kimyasallar, çelik ürünleri, gübreler, şeker, kakao, kahve, narenciye, çiçek gelmektedir. En çok ihracat yapılan ülkeler aşağıdaki gibidir:

  ABD: %39,3
  Caricom (Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı) ülkeleri: %26,1
  Latin Amerika: %9,5, AB % 5,7

  ithalat

  Ülkenin ithalat payı ise 3 milyar $’dır. En çok alınan ürünler, makine, taşıt araçları, sanayi malları, gıda ve canlı hayvanlardır. Ülkenin mal aldığı ülkeler aşağıdaki gibidir;

  ABD: %39,8
  Venezüella: %11,9
  AB: %11
  Caricom (Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı): %4,8 (1999)

  iletişim Bilgileri
  Ülkede 243.000 civarında telefon hattı bulunmaktadır. Ülkenin telefon kodu ise 1868′dir. Ülkede AM 2, FM 12 ve kısa dalga 0 yayınlarıyla radyo sistemi bulunmaktadır. Ülkede 1997.tt’dir. Ayrıca 2000 itbariyle 17 adet internet sağlayıcısına sahiptir. 2000 itibariye 30.000 internet kullanıcısı mevcuttur. itibariyle 4 adet yayın yapan televizyon mevcuttur.

  Ulaşım ve Taşımacılık
  Ülkede 8.320 km karayolu ağı bulunmaktadır. Ülkede herhangi bir su yolu yoktur. Ülkede ham petrol taşıyan 1.032 km; petrol ürünleri taşıyan 19 km ve doğal gaz taşıyan 904 km boru hattı mevcuttur. Ülkede “Pointe-a-Pierre”, “Point Fortin”, “Point Lisas”, “Port-of-Spain”, “Scarborough” ve “Tembladora” limanları mevcuttur. Ülkede 6 havalimanı bulunmaktadır.

  Yönetim
  Ülkenin resmi adı “Trinidad ve Tobago Cumhuriyeti”dir. Ama kullanılan ismi “Trinidad ve Tobago”dur. Yönetimi parlamenter demokrasidir. Port-of-Spain’in başkent olduğu ülkede 8 bölge, 3 belediye ve 1 semt bulunur. Bunlar:

  Arima
  Caroni
  Mayaro
  Nariva
  Port-of-Spain
  Saint Andrew
  Saint David
  Saint George
  Saint Patrick
  San Fernando
  Tobago
  Victoria

  Ülke, ingiltere’den 31 Ağustos 1962′de bağımsızlığını ilan etmiştir. Anayasa ise bu doğrultuda 1 Ağustos 1976′de kabul edilmiştir.

  Üyelikler
  ACP (Afrika – Karayip – Pasifik Ülkeleri)
  C Caricom (Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı)
  CCC (Gümrük işbirliği Konseyi)
  CDB (Karayipler Kalkınma Bankası)
  ECLAC (Birleşmiş Milletler Latin Amerika ve Karayipler Komisyonu)
  FAO (Tarım ve Gıda Örgütü)
  G-24
  G-77
  IADB (Amerika Bölgesi Kalkınma Bankası)
  IBRD (Uluslararası imar ve Kalkınma Bankası)
  ICAO (Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü)
  ICFTU (Uluslararası Serbest Ticaret Birlikleri Konfederastonu)
  ICRM (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Hareketi)
  IDA (Uluslararası Kalkınma Birliği)
  IFAD (Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu)
  IFC (Uluslararası Finansman Kurumu)
  IFRCS (Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Toplulukları Federasyonu)
  IHO (Uluslararası Hidrografi Örgütü)
  ILO (Uluslararası Çalışma Örgütü)
  IMF (Uluslararası Para Fonu)
  (Uluslararası Denizcilik Örgütü)
  (Uluslararası Telekomünikasyon ve Uydu Örgütü)
  Interpol (Uluslararası Polis Teşkilatı)
  IOC (Uluslararası Olimpiyat Komitesi)
  ISO (Uluslararası Standartlar Örgütü)
  ITU (Uluslararası Haberleşme Birliği)
  LAES
  NAM
  OAS (Amerika Devletleri Teşkilatı)
  OPANAL
  OPCW (Kimyasal Silahları Yasaklama Organizasyonu)
  BM (Birleşmiş Milletler)
  UNCTAD (Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı)
  UNESCO (Eğitim-Bilim ve Kültür Örgütü)
  UNIDO (Endüstriyel Kalkınma Örgütü)
  UNU
  UPU (Dünya Posta Birliği)
  WCL (Dünya Emek Konfederasyonu)
  WFTU (Dünya işçi Sendikaları Federasyonu)
  WHO (Dünya Sağlık Örgütü)
  WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı)
  WMO (Dünya Meteoroloji Örgütü)
  WTrO (Dünya Ticaret Örgütü) Trinidad ve Tobago 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Trinidad ve Tobago, Karayipler'de yer alan, Trinidad ve Tobago adlı iki farklı adadan oluşan bir ülkedir. Ülkenin para birimi Trinidad ve Tobago dolarıdır. Caribler ve Arawaklar Trinidad'da , Kristof Kolomb'un 1498'deki adaya üçüncü yolculuğunu sırasında karşılaşmalarının çok öncesinden beri yaşıyorlardı. Adada fazlaca tepe, şelale ve kumsal bulunur. Yağmurlu mevsim ve kuru mevsim olmak üzere yılda iki mevsim yaşar.
+ Yorum Gönder