+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Ecyad Kalesi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Ecyad Kalesi Hakkında Bilgi
  Ecyad Kalesi  Ecyad Kalesi, Mekke'de 1781 tarihinde yapılan, 2002 yılında Suudi Arabistan tarafından yıkılan Osmanlı kalesi.
  Ecyad Kalesi, Kabe'nin asi kabilelerden savunmasına yardımcı olmak üzere yapılmış, Birinci Dünya Savaşı'nda Türk Garnizonu olarak kullanılmıştır.
  Kabe'ye hakim bir tepede 23 dönümlük arazi üzerine inşa edilen kale Ocak 2002'de Suudi Arabistan hükümeti tarafından yerine otel yapılmak için yıkılmıştır. Ehl-i Beyt kuleleri adı verilen gökdelen oteller Fransız ACCOR grup tarafından işletilmektedir.
  Kalenin yıkılmasıyla Mekke'deki 500 yıllık Türk hakimiyetinden geriye Sultan Abdülaziz ve II. Abdülhamit tarafından Kabe'nin etrafında inşa edilen revaklar dışında eser kalmadı. Olay Türkiye'de tepkiyle karşılandıysa da kalenin yıkılmasına engel olunamadı. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Ecyad kalesi Osmanlı devleti tarafından Mekkede yaptırılmıştır ancak Mekke yönetimi ikibinli yılların başlarında bu kaleyi yıkmış ve yerine modern binalar dikmiştir böylelikle en eski kalelerimizden bir daha yıkılmış ve tarihimize değer verilmemiştir.
+ Yorum Gönder