+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Mayaların hesaplama tekniği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Mayaların hesaplama tekniği
  Mayaların hesaplama tekniği hakkında bilgi

  Mayaların noktalarla çizgilerden oluşan hesap yöntemlerinin atasının Olmekler olduğu ortaya çıkmıştır çünkü bu basitçe şu anlama gelir: Dünya tarihini uzun zaman döngülerinden oluşan, çağlar aracılığıyla bölümlere ayırma mantığı, sanıldığından çok daha eski bir uygarlığın Mayalara bıraktığı mirastır. Bu miras sayesindedir ki o şaşırtıcı duyarlılıktaki takvimin hesabına göre içinde bulunduğumuz son çağın, Beşinci Güneş’in, İ.Ö. 3113 yılının Ağustos ayında başladığı ve 2012 yılının aralık ayında da sona ereceği hesaplanabilmiştir.</SPAN>
  Mayalar sıfırı bilen toplum olarak da bilinirler. Aslına bakılırsa, bugün korunan Maya dokümanlarının çoğu, ‘hesap’ ile ilgili belge parçacıkları. Ama bunlar, astronomik hesaplar; sıradan matematik işlemleri değil. Eldeki Maya belgeleri arasında en iyi durumdakilerden biri sayılan Dresden Kodeksi de bunlardan biri. İçerdiği matematiksel hesaplar ve sayısal ifadeler, bütünüyle gökyüzüne yönelik.
 2. Zahra
  Üye

  Amerikada kurulan Mayalar Kızılderililer tarafından kurulmuş olan bir Medeniyettir. Bu Medeniyet yüzyıllar boyunca hüküm sürmüş ve Topraklarını Meksikaya kadar genişletmiştir ayrıca Meksika da beş devlet kurmuşlardır. İspanyol işgalleri sonucu çok zayıflamışlar ve bir süre sonra yıkılmışlardır.
+ Yorum Gönder