+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Dünya Tarihindeki Harikalardan EIFFEL KULESİ Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Dünya Tarihindeki Harikalardan EIFFEL KULESİ
  Eifel Kulesi Hakkında Bilgi

  Fransa'nın olduğu kadar Paris şehrinin de sembolü olan Eiffel Kulesi, 1889 Dünya Fuarının Paris'te yapılmasına karar verilmesi üzerine Gustave Eiffel tarafından 1887-1889 yılları arasında yapılmıştır.
  Fransız hükümeti fuarın sembolü olacak ve demir-çelik mimarisinin meziyetlerini gösterecek bir eser yapılmasını istemişti. Eiffel, bunu en iyi belirtecek eserin bir çelik kule olacağına karar verdi.
  Bu amaçla Seine Nehri yakınlarındaki Askeri okulun karşısında kaya temeller atıldı. Kulenin çeşitli parçalarının planları 40 desinatör tarafından hazırlandı . Planlar, Clichy'de bu amaçla kurulan fabrikaya gönderilerek imal ettirildi.

  Önce kulenin 4 büyük ayağı, sonra bunların üzerine birinci kat platformu yapıldı. Daha sonra da ikinci, üçüncü platformlar yapıldı. Üçüncü platform üzerine madeni bir kubbe oturtularak kule tamamlandı. Kulenin birinci platformu 57,63 metre, ikinci platformu 115,73 metre üçüncü platformu ise 276,13 metre yüksekliktedir. Kubbenin yüksekliği ise 300,51 metredir. 1959'da eklenen radyo - televizyon vericileriyle birlikte kulenin yüksekliği 320,75 metre olmuştur. Kulenin yapımında kullanılan demirlerin ağırlığı 7175 tondur.


  Tepesinden bütün Paris'in ayaklar altında görülebildiği Eiffel Kulesi'nin katlarında turistler için lokantalar ve hediyelik eşya dükkanları bulunmaktadır. 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Fransanın Başkenti Paris te bulunan demir bir kule şeklindeki Eifel Kulesi, Tüm Dünya ülkeleri arasında Fransanın sembolü olarak bilinir. Fransız Devriminin 100. yıl kutlamaları adına yapılmış ve Dikildiği ilk anda çok tepki almıştır sanatçılardan ancak şimdi Dünyanın sayılı harikaları arasındadır. Eifel Kulesine benzer yapılar yapılmaya çalışılmış ancak başarılı olunamamıştır.
+ Yorum Gönder