+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Dünya Tarihindeki Harikalardan ÖZGÜRLÜK ANITI Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Dünya Tarihindeki Harikalardan ÖZGÜRLÜK ANITI
  Özgürlük Anıtı

  Amerika Birleşik Devletleri'nin sembolü olan bu heykel, Amerika'nın Avrupalılar tarafından keşfedilmesinden sonra bu kıtada dikilen en büyük anıttır. New York Limanı'nın girişindeki Özgürlük Adası'nda bulunmaktadır. Dünyayı aydınlatan hürriyet meşalesini temsil eden bu heykel, Fransız heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi tarafından yapılmış ve 1886 yılında Fransız hükümeti tarafından ABD'ye hediye olarak gönderilmiştir.
  Heykel dövme bakırla kaplıdır. Gövdesi 46 metre olup kaidesiyle birlikte yüksekliği 100 metredir. Heykelin meşaleyi tutan sağ elinin yüksekliği 13 metredir. Başının genişliği 2 metre olup tacı ile birlikte yüksekliği 5 metredir. Heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdivenle çıkılır. Meşalenin etrafındaki dehlizde 15 kişi birarada gezebilir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Tüm Dünyanın tanıdığı harika eserlerden biri olan Özgürlük Anıtı, ABD nin New York Kentinde kurulmuş ve ülkenin özgürlük abidesi olarak görülmektedir. Bu heykel kuruluşunun 100. yıl hediyesi olarak Fransa tarafından ABD ye hediye edilmiştir.
+ Yorum Gönder