+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Rus Çarlığın Kuruluşu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Rus Çarlığın Kuruluşu
  Rus Çarlığı  Rusların ilk çarı olarak 1547’de tahta çıkan IV. İvan “Korkunç İvan” kabul edilir.
  Sekiz yaşında annesi Elena zehirlenince öksüz kaldı. İvan intikam ve kinle büyüdü. Çocukken oyunlarında bile kan dökmekten ve başkalarına ıstırap vermekten çok hoşlanırdı. Kedi, köpek yavrularını, kuşları birbir eziyet ederek öldürmek en büyük zevkiydi.

  IV. İvan Bizans tarihlerinin yanısıra Ortodoks eserlerinin büyük bir kısmını okudu ve Tanrının yardımı ile Moskova tahtına seçilmiş olduğu ….. sahip oldu. 13 yaşında iken rakiplerinden birini av köpeklerine parçalatarak öldürttü.


  1564’de …… den ayrılarak Obriçnina’yı kurdu. Obriçnina’da muhaliflerine türlü işkenceler uyguluyordu. 300 kişiden oluşan tarikat arkadaşlarıyla yapılan ayinlerde şarap iççilir. Aziz ve Meryem ana ile alay edilirdi. 20 yıllık iktidarı döneminde binlerce insanı işkence ile öldürttüğü için “Korkunç İvan” olarak adlandırılıyor.

  1582’de Oğlu İvan’ın itirazına sinirlenen Korkunç İvan elindeki demir çubuk ile oğlunun kafasına öyle vir vurdu ki oğlu 2-3 gün sonra öldü.

  Rus çarlığının sadece Ruslardan oluşan bir devlet olmaktan çıkarak çeşitli milletlere hakim bir imparatorluk olması (1552) Kazan ve (1556) Astrahan’ın alınması ile olmuştur
 2. Zahra
  Üye

  Rus Çarlığı Rusya da Korkunç İvan Lakablı bir Komutanın Rus Ortodoks Kilisesi tarafından kendisine Çar ünvanı verilmesiyle Rusyaya hakim olmuş ve burada Rus Çarlığı resmi adını vererek burada Hüküm sürmüştür. Ancak I. Petronun Rusya İmparatorluğunu kurmasından sonra bu Çarlık son bulmuştur.
+ Yorum Gönder