+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Hitit krallarının isimleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Hitit krallarının isimleri
  Hitit kralları Hititler veya Etiler, Antik Çağ'da Anadolu coğrafyasında devlet kurmuş önemli uygarlıklardan biridir. Yaşadıkları Anadolu topraklarını "Hatti Ülkesi", oturanlarına ise "Hattilili" diyorlardı. Tarihteki ilk kralları Kuşşara kralı Pithana'dır.
  Hitit krallarının sırası ve saltanat süreleri Boğazköy'de açıga çıkarılan Hitit arşivleri ve mühürleri kullanılarak oluşturulmuş, ayrıca Hititlerin çağdaşı olan diğer Orta Doğu kaynaklı arşivlerle de desteklenmiştir. Buna rağmen listede boşluklar vardır. Anadolu'da Asur ticaret kolonisi devri sonu ile Hitit devletinin kuruluşu arasındaki zaman dilimi yani yaklaşık olarak Anitta'dan Labarna'ya kadar olan devir için henüz yeterli bilgi bulunmamaktadır. Çeşitli tarihçiler tarafından bazı isimler ileri sürülmüşse de (Tudhaliya, PU-Šarruma, Kantuzzili vs.) bunlar tartışmaya açıktır. Ancak 1986 yılında Boğazköy'de bulunan ve 1993 yılında yayınlanan haç şekilli (krusiform) mühür ilk Hitit kralları Labarna ve Hattuşili'nin öncesinde Huzziya isimli bir kral olduğunu göstermiş ve kabul bulmuştur.

  Orta krallık dönemine ait çok az belge olduğu için özellikle kralların saltanat süreleri hakkında pek bir bilgi yoktur. Aşağıda verilen bütün tarihler takribidir ve "orta" kronolojiye dayanmaktadır. Listede görülen II. Hattuşili gerçekte mevcut olmayabilir ve mevcutsa bile krallık sırası kesin değildir. Genç Tudhaliya'nın da hiç krallık yapamadan öldürülmüş olması muhtemeldir.

  Hitit krallarının isimleri
  Alluvamna
  Ammuna
  I. Hantili
  I. Hattuşili
  III. Hattuşili
  I. Huzziya
  I. Muvatalli
  I. Zidanta
  II. Hantili
  II. Hattuşili
  II. Huzziya
  II. Zidanta
  IV. Tuthaliya
  Labarna
  I. Murşili
  II. Murşili
  Pithana
  I. Şuppiluliuma
  Tahurvaili
  Telepinu
 2. Fatma
  Administrator

  Hititliler antik çağda anadoludaki çok önemli bir uygarlıktı. Kurucusu hakkında çelişkili bilgiler vardır.
+ Yorum Gönder


hititlerin kralının ismi nedir,  hitit isimleri