+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Avusturya -Macaristan İmparatorluğu yıkılışı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Avusturya -Macaristan İmparatorluğu yıkılışı
  Avusturya -Macaristan İmparatorluğu yıkılışı  Avusturya -Macaristan İmparatorluğu yıkılışı.jpg

  Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, Orta Avrupa'da hüküm süren ve I. Dünya Savaşından sonra yıkılan bir imparatorluktur. Bu imparatorluğu www.alasayvan.net/ Avrupa'nın birçok ülkesinde hüküm süren Habsburg Hanedanı yönetmiştir. Avusturya ve Macaristan aslında içişlerinde bağımsız olan iki ayrı ülkeydiler. Fakat dışişleri açısından tek bir Habsburg İmparatoru tarafından yönetilmekteydiler.

  Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun resmî para birimi Kron'du.

  Habsburgların Avusturya'daki egemenliği 1282 yılına kadar uzanır. 1806 yılına kadar Avusturya bölgesi Kutsal Roma İmparatorluğunun bir parçasıydı ve Avusturya, Arşidüklük olarak kabul ediliyordu. Kutsal Roma Cermen İmparatorluğunun etkinliği azaldıkça Avusturya arşidükleri bağımsız olarak hareket etmeye başladılar. 1806 yılında arşidükler kendilerini imparator ilan ettiler.

  1866'da Prusya-Avusturya Savaşı yenilgisi ve Alman Konfederasyonunun dağılmasından sonra prestijini kaybeden Avusturya İmparatorluğu 1867 yılında da Macaristan'la birleşerek Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nu kurdular. 1878 yılında Bosna-Hersek'i işgal ederek 1909 yılında ilhak etmişti. I. Dünya Savaşı Avusturya-Macaristan Veliahtı Ferdinand'ın Sırp öğrencisi Gavrilo Princip tarafından vurulmasıyla patlak verdi. Savaş sırasında ölen İmparator Franz Jozef'in yerine 1917'de tahta çıkan Karl son imparator oldu. I. Dünya Savaşında Almanya ve www.alasayvan.net/ Osmanlı İmparatorluğu ile birlikte yenilgiye uğradıktan sonra parçalanarak yok oldular.

  İtilaf Devletleri ile Avusturya-Macaristan İmparatorluğu arasında 3 Kasım 1918 tarihinde Villa Giusti Antlaşması (Pietro Badoglio ve Viktor Weber Edler von Webenau) ile ateşkes sağlanmıştı. 11 Kasım 1918 tarihinde de Almanya ile yapılan Rethondes Antlaşması ile Batı Cephesi'nde silahlar susmuştur. Aynı sıralarda Habsburg Hanedanı tahttan çekilmiş ve 12 Kasım 1918 tarihinde Viyana'da oluşturulan Geçici Ulusal Meclis, Avusturya'da cumhuriyet ilan etmiştir. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu böylece Avusturya ve Macaristan olmak üzere bağımsız cumhuriyetler haline gelmiştir.

  Villa Giusti Antlaşması, bir ateşkes antlaşmasıdır. I. Dünya Savaşı'ndan yenik çıkan Avusturya ile İtilaf Devletleri arasındaki antlaşma ise St. Germain Antlaşması'dır. Antlaşma 10 Eylül 1919 tarihinde imzalanmıştır.
 2. Fatma
  Administrator

  Avusturya nın büyük bir bölümü dağlıktır. Ülkede çok göl bulunur. Ama gölerin tamamı küçüktür. Avusturya okuma yazma oranı en fazla ülkelerden biridir.
 3. Ziyaretçi
  Merhaba
  Avusturya macaristan imparatorluğunun dağılışı ile ilgili kitap arıyorum.
  Yardımcı olursanız sevinirim.
 4. Fatma
  Administrator
  Merhaba
  Avusturya macaristan imparatorluğunun dağılışı ile ilgili kitap arıyorum.
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Kitap Adı: Drina Köprüsü
  Yazar: Ivo Andriç
  Yayınevi : İletişim Yayıncılık,Çağdaş Dünya Edebiyatı Dizisi

  Başlangıçta hiç köprü yoktu. Sonra bir köprü vardı. Sonra köprü yine yoktu. Ve yine bir köprü vardı. Ivo Andric’in Drina Köprüsü adlı yapıtında, aynı zamanda Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü olarak da bilinen, Mostar’ın Eski Köprü’sünün karmaşık hikâyesi, en azından bu hikâyenin bir bölümü ele alınır. Hikâyede Andric, 16. yüzyıldan köprünün yapılmasından, 1914 yılında 1. Dünya Savaşı’nın başlamasına ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun tamamen dağılmasına kadar geçen süreci anlatır. Açık söylemek gerekirse, Drina Köprüsü bir romandan çok Bosna Hersek’teki yerli halkın hayatını ve yüzyıllar boyunca geçirdiği dönüşümleri tasvir eden kısa hikâyeler dizisi şeklinde düzenlenmiş bir vakayiname. Yakın zamanda Bosna’da çok kan döküldüğü düşünülecek olurs.

+ Yorum Gönder


avusturya macaristan imparatorluğu yıkılışı