+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Aşağı ve yukarı mısırı birleştiren kral Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Aşağı ve yukarı mısırı birleştiren kral
  Aşağı ve yukarı mısırı birleştiren kral

  Aşağı ve yukarı mısırı birleştiren kral hakkında bilgi

  Aşağı ve yukarı mısırı birleştiren kral.gif

  Çoğu İnsan, Kral A-ha’nın aslında Menfis’in kralı olan Kral Menes olduğuna inanır. Menes, Birinci Hanedan krallarındandır. Aşağı Mısır ve Yukarı Mısır’ı birleştiren krallardan ilkidir. Antik Mısır, medeniyetinin en parlak devrini onun taç giydiği zamanda yaşamıştır. Menes, Menfis şehrini kurmuş ve yer olarak kolayca savunma sapabileceği Nil’deki bir adayı seçmiştir. O, Crocodopolis’in de kurucusudur.


  M.Ö. 3100 – 3000 yılları arasında hüküm sürdüğü düşünülen ve bazı tarihçilere göre de Mısır’ın Erken Hanedanlık Döneminin ilk firavunu olduğu öne sürülen Menes, Antik Mısır’da hakkında birçok tartışma olan bir firavun olarak öne çıkmaktadır.
  Özellikle Narmer Tabletlerinin bulunmasından www.alasayvan.net/ önce Aşağı ve Yukarı Mısır’ın birleştiricisi ve gerçek anlamda ilk Mısır Firavunu olduğu düşünülen Menes’in sözkonusu tabletlerde hiçbir şekilde bahsedilmemesi, önemli bir tartışmayı ortaya çıkarmış ve günümüzde birçok tarihçi bu arkeolojik buluntular neticesinde, Narmer’in ilk firavun ve Mısır’ın birleştiricisi olduğu konusunda görüş birliği içerisindedir.
  Tarihsel kayıtların çok net olmaması ve www.alasayvan.net/ çeşitli firavun listelerinde görülen farklılıklar sebebiyle, günümüzde Menes’in Narmer veya Hor-Aha’ya ait bir isim olduğu düşünülmekte ve Antik Mısır’daki ünlü Memphis şehrinin kurucusu olduğu düşünülmektedir.

  Bazı firavunlar listesinde Min veya Meni diye de adlandırılmış olan Menes’in Manetho’nun kitabından 62 yıl hüküm sürdüğü ve bir su aygırı tarafından öldürüldüğünden bahsedilmektedir.
  Aha’nın ölümü, hâlâ esrârını korumaktadır. Efsaneye göre Aha, Fayyum’da vahşi bir köpeğin ve Nil timsahlarının saldırısına uğrayarak ölmüştür. Aha’nın mezarı, Menfis’in en ünlü mezarı olan Saqqara (Sakkara)’da bulunmaktadır. Bu mezar, Mısır tarihinin bilinen en eski anıtıdır. 3. bin yılın başlarında yapılan bu mezarın bir kayaya oyulmuş beş odası vardır.
 2. Acil

  Aşağı ve yukarı mısırı birleştiren kral isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder