+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Texas’ı Osmanlı’ya Borçluymuş Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Texas’ı Osmanlı’ya Borçluymuş
  Texas’ı Osmanlı’ya Borçluymuş

  Texas’ın Osmanlı’ya Borcu Hakkında Bilgi

  texas-osmanl-ya-bor-luymu-.jpg

  Amerika su anki Teksas eyaletinin El-Paso Şehrinde kazara öldürülen bir Amerikan askerini bahane ederek New Mexico, Arizona ve Kaliforniya’yı Meksikalılardan aldı. Ancak Osmanlı’dan gelen destek ve develer sayesinde.

  İşte Hacı Ali’nin ilginç hikayesi.
  1850′ler, Birleşik Amerika batıdaki topraklara yeni yeni açılmakta, bir taraftan Kızılderililer ile uğraşırken, bir taraftan da California’da yaşanan “altına hücum”u intizama sokmaya çalışmaktadır, topraklarını genişletmek için savaş veren Amerikalılar, Teksası kontrol altına almak için Meksika ile giriştiği savaşta, atların çöle dayanamaması sonucu bir türlü üstünlük sağlayamaz; bunun üstüne Amerikan ordusu savaşta çöle dayanıklı hayvan arayışına girer. Savaş Bakanı Jefferson www.alasayvan.net/ Davis, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde kullanılan develerin bütün bu işler içın en uygun hayvan olduğunu düşünür. Kumandasındaki “US Süpply” isimli gemiyi, 1855′in 4 Haziran’ında develeri temin etmesi için Avrupa ve Ortadoğu taraflarına gönderir. Sırada artık develerin temini vardır. İstanbul’daki Amerikan Büyükelçiliği, Türk Dışişleri’ne müracaat eder ve hem deve alımına izin verilmesi, hem de padişahın kendilerine iki çift deve hediye etmesi ricasında bulunur.
  Türklerle Amerika Arasındaki İlk Askeri Antlaşma
  Tahtta o yıllarda Sultan Abdülmecid oturmaktadır. Zamanın sadrazami Fuad Paşa hükümdarı bir yazıyla konudan haberdar eder ve talebin yerine getirilmesinin uygun olduğunu söyler. İsteği kabul eden Abdülmecid, 12 Ekim günü Amerikalılar’a en iyi cinsten iki deve hediye edilmesini buyurur. Develer satın alınır ve 34 deveyi taşıyan gemi, 14 Mayıs’ta Teksas’in Indianola limanına ulaşır.

  Amerikalılar develeri temin etmişlerdir ama devecilik hakkında hıçbir bilgileri yoktur ve dolayısıyla beraberlerinde işin uzmanlarını götürmeleri de gerekmiştir. Deve bakıcısı olduklarını söyleyen Osmanlı vatandaşı beş kişi ile de anlaşırlar. “US Supply” gemisi yola bu sekiz kişiyi de alarak çıkar. Bunlardan üçünün ismi resmi kayıtlara göre Hacı Ali, Yorgo ve İlyas Bey’dır Devecilerin Amerika’daki hayatları maceralarla dolu geçer. En renkli hayat ise Hacı Ali’ye aittir. California’daki birliklerde uzun seneler devecilik yapan Hacı Ali daha sonra ordudan ayrılır, evlenip iş hayatına atılır ve sahip olduğu www.alasayvan.net/ birkaç deveyle taşımacılık yapmaya başlar, işleri iyi gitmiyordur, günün birinde develerini Arizona çölüne salar ve Quartzsite kasabasına yerleşir. Kasabalıların çok sevdiği Hacı Ali, onların söyleyişiyle Hi Jolly, çok sevdiği develerini bulmak için yıllar sonra çöle gider, günlerce kendisinden haber alınmaz, kasabalı Hacı Ali’yı çölde arar, uzun aramalardan bir deveye sarılmış halde bulurlar ancak Hacı Ali’de deve de ölmüşlerdir ve Hacı Ali için üzerinde bir deve rölyefinin bulunduğu, bölgenin en büyük mezarını inşa ederler. Arizona’da bir efsane olarak dilden dile dolaşan Hacı Ali için her yıl 6 Ocak’ta Quartzsite’da Hi Jolly festivali yapılmakta, Amerika’nın en ünlü devecisi için deve yarışları yapılmaktadır. ‘ Mezar plakasında; “Hi Jolly’nin son kampı. 1828′de Suriye’de doğdu. 10 Şubat 1856′da ABD’ye gelmiştir. Deveci, denkçi ve kılavuz olarak 30 yıldan fazla Birleşik Devletler Hükümeti’ne doğrulukla hizmet etmiştir. 12 Aralık 1902′de Quartzsite’de ölmüştür.” yazılıdır. Amerikan askerlerinin dili dönmemesinden ismi Haci Ali yerine Hi Jolly olan ve Mezarliga ismi verilen Hacı Ali’nin Türbesi her yıl milyonlarca kişi tarafindan ziyaret edilmektedir.

  Deveci Babanın Oğlu, Türk Asıllı Meksika Cumhurbaşkanı

  Diğer renkli hayatı ise İlyas Bey yaşar. İlyas Bey Meksikalı bir kızla evlenip Meksika’ya yerleşir ve bir oğlu olur. Oğlu Elias Plutarco Calles 1924-1928 yılları arasında Meksika devlet başkanı olur, 1928-1936 yılları arasında ülkeyi perde arkasından yönetir.
  3. kişi sonradan Greek George olarak www.alasayvan.net/ bilinen Yorgo, yolda gördüğü ve kim olduğunu bilmediği bir yaralıya yardım eder. Yardım ettiği kişinin sonradan Meksikalı gerillalardan biri olduğu anlaşılır. Amerikan ordusu Yorgo’yu yargılar ve düşmana yardım etmekten idam eder. Mahkeme kayıtlarına gecen bir cümle çok ilginçtir: “Greek George ne İngilizce ne de İspanyolca bilmektedir.”
 2. Acil

  Texas’ı Osmanlı’ya Borçluymuş isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder