+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Dânismendlilerin Selçuklular Üzerinde Etkisi Ve Karşılaşmaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Dânismendlilerin Selçuklular Üzerinde Etkisi Ve Karşılaşmaları
  Dânismendlilerin Selçuklular Üzerinde Etkisi Ve Karşılaşmaları

  Dânismendlilerin Selçuklular Üzerinde Etkisi Ve Karşılaşmaları Hakkında Bilgi

  Dânismendliler.jpg

  Dânismendliler 1071-1178 yılları arasında Sivas , Amasya , Tokat ve Malatya ile civarlarında hüküm süren bir Türk beyliğidir . Sultan I . Kiliç Arslan'in Haçlılarla meşgul olduğu sırada Danismendli Gümüstekin Gazi 1100 yılında Ermeni Gabriel'in elinde bulunan ve daha önce Sultan Kiliç Arslan tarafından da muhasara edilmiş olan Malatya'ya hücum etti . Zor durumda kalan Gabriel haçlı reislerine haber gönderip acil yardim istedi. Bunun üzerine Antakya prinkepsi ( prens ) Bohemund yola çıkarak Dânismendli Gümüstekin Gazi üzerine yürüdü . Fakat mağlûp oldu ve esir alınarak önce Sivas'ta daha sonra www.alasayvan.net/ da Niksar'da hapsedildi . Bu durum İslâm dünyasında büyük bir sevinç uyandırdı . Haçlılar ise çok büyük endişeye kapıldılar . Bohemund'u kurtarmak için harekete geçen bir haçlı ordusu yukarıda temas edildiği gibi 1101 yılında Ankara'yı zaptederek yol boyunca pek çok köy ve kasabayı tahrip ve yağma etti . Ayni maksatla harekete geçen başka bir haçlı ordusu da Anadolu topraklarına girmişse de Dânismendli Gümüstekin Gazi Halep Selçuklu meliki Rıdvan ve diğer emîrlerle işbirliği yapan Sultan Kılıç Arslan bu haçlı ordusunu Merzifon yakınlarında tamamen imha etmiştir . Ne yazık ki bu gelişmeler Anadolu Selçuklularıyla Dâ-nismendliler arasındaki işbirliği ve ittifakın bozulmasına sebep olmuştur .


  Müşterek düşmanın imhâ edilmesinden sonra 1102 yılında Malatya'yı ele geçiren Danismendli Gümüstekin Gazi ile Sultan Kılıç Arslan arasında rekabet başladı . 1103 tarihinde Maras yolu ile Antakya üzerine yürümekte olan Kılıç Arslan Danismend Gazi'nin Bohemund'u 100 bin dinar fidye karşılığında serbest bıraktığını , esirler arasında bulunan Richard'in da salıverilmesi maksadıyla imparator Alexios Komnenos ile müzakereye giriştiğini öğrenince hem Anadolu Selçuklu Sultani hem de müttefiki olması itibarıyla alınan fidyendin yarısının kendisine verilmesini istedi . Fakat Gümüstekin Gazi bu teklifi reddedince onun üzerine yürüdü ve 1103 yılında mağlûp etti .


  Kılıç Arslan , Danişment Gazi'nin ölümünden sonra Malatya'yı ele geçirdi . Ardından Büyük Selçukların nüfuz alanındaki Harran ve Musul' a girdi . Bu , Hanedanın www.alasayvan.net/ iki kolunu karşı karşıya getirdi . Büyük Selçuklu Sultanı Muhammed Tapar'ın Musul valisi Çavlı , Artuklu İlgazi ve Halep Selçuklu Meliki Rıdvan'ın desteğiyle Kılıç Arslan'ı Habur ırmağını atıyla geçmek isterken boğularak öldü . ( 1107 ) .


  Kılıç Arsan'ın ölümünden sonra Anadolu bir süre boş kaldı . Ve İslam Dünyası genç yaşta ölen Kılıç Arslan için yasa boğuldu . Taht bir süre boş kaldıktan sonra yerine yetişken oğlu Şahin Şah geçti .
 2. Acil

  Dânismendlilerin Selçuklular Üzerinde Etkisi Ve Karşılaşmaları isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder