+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Selçukluda 2. Kılıç Arslan Dönemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Selçukluda 2. Kılıç Arslan Dönemi
  Selçukluda 2. Kılıç Arslan Dönemi

  Selçukluda 2. Kılıç Arslan Dönemi Hakkında Bilgi


  II . KILIÇ ARSLAN DÖNEMİ ( 1155-1192 )  2. Kılıç Arslan1.jpg


  Bunun üzerine Kılıç Arslan önce Devleti bertaraf etti . Sonra da Ankara ve Çankırı meliki olan Sahinsah üzerine yürüdü . Bu fırsatı değerlendiren Danismendli Yagibasan da Sivas'tan Kayseri'ye hareket etti . Kılıç Arslan bu haberi alir almaz süratle Yagibasan üzerine yürüdü . İki ordu savaşa girmek üzere iken alimlerin gayretleriyle buna mani olundu . Fakat Yagibasan kısa bir süre sonra Elbistan'a saldırınca iki ordu yeniden karsi karsıya geldi . Alimler yine oraya girip savası engellediler ve taraflar arasında anlaşma sağladılar ( 1155 ) . Bu işlerle uğraştıktan sonra Kilikia'ya dönerken www.alasayvan.net/ ( 1159 ) Kılıç Arslan'a bağımlı Türkmenlerin saldırısına uğrayan Bizans imparatoru Manuel , Selçuklulara bir darbe indirmeye kara verdi . Manuel , Şahinşah ve Yağıbasan ittifakıyla karşı karşıya gelen II . Kılıç Arslan , Bizans'a yanaştı , önemli ödünler veren II . Kılıç Arslan Bizans'la bir antlaşma yaptı . ( 1162 )

  Antlaşmaya göre;

  1 . Sultan Bizans imparatorluğunun düşmanlarını kendi düşmanı olarak kabul edecek ve bunlarla mücadele eden Bizans'ın safinda yer alacak ,

  2 . Sultan ele geçirdiği Bizans şehirlerini iade edecekti .

  3 . II . Kılıç Arslan imparator Manuel'in bilgisi olmadan başka devletlerle herhangi bir anlaşma imzalamayacak ve Manuel'in yaptığı seferlere yardımcı kuvvetler gönderecekti .

  4 . Sultan Türkmenlerin Bizans hakimiyetindeki topraklarına yaptığı akınlara mani olacaktı .  Böylece Anadolu'daki rakipleri karşısında serbest kalan II . Kılıç Arslan , Melik Şah'ın elindeki Ankara ve Çevresini , Malatya dışındaki tüm danişmentli topraklarını ele geçirdi . ( 1164-1174 ) . 1175 Selçuklularla Bizans ilişkileri bozuldu ve 1176 da Manuel Konya üzerine büyük bir orduyla yola çıktı .

  Bizans imparatoru Manuel , II . Kılıç Arslan daha fazla kuvvetlenmeden üzerine yürümek ve Anadolu'yu Türklerden kurtarmak istiyordu . Bu düşüncelerle 1176 ilk baharında Ayasofya'da yapılan muhteşem bir törenle İstanbul'dan yola koyuldu . Frank , Macar , Sırp ve Peçeneklerden oluşan bu büyük ordunun sayısı hakkındaki rakamlar 700 bine kadar ulaşmaktadır . Sultan tekrar elçi gönderip barış talebini tekrarladı . Fakat imparator sultani yaptığı iyiliklere nankörce cevap vermekle suçluyordu . Bizanslı kumandanlar Türklerin savaş gücünden bahsederek imparatoru barışa teşvik ediyorlardı . Fakat Manuel onları dinlemiyordu . Manuel orduyu hazırladıktan sonra Eskişehir yolu yerine Denizli yolunu takip edip Selçukluları arkadan vurmak istiyordu . Bunun üzerine Selçuklular Müslüman beylerden www.alasayvan.net/ yardım istedi ve yardım talepleri geri çevrilmedi . Yardım istediği sırada düşman kuvvetlerine karşıda yıpratma savaşları yaptı . Selçukluların asker sayısı 10 bindi ve yıpranmış bir orduyla savaş planlıyordu ve erkenden savaşmak varken daha çok önlerini açarak onları yıpratmayı planlıyorlardı . Ve MYRİKEPHALON'da karşı karşıya geldiler ve Selçuklular sanki orduyu parçalarcasına büyük bir galibiyet kazandılar . Bu galibiyetle Bizans'ın Türkleri Anadolu'dan atma hayalleri suya düşmüş oldu . Savaştan sonra doğuya yönelen II . Kılıç Arslan , Danişmentli Emir Gazi'nin 1124'te Tuğrul Arslan'dan aldığı Malatya'daki Danişmentli koluna son verdi . ( 1178 ) . II . Kılıç Arslan artık yorulmuş ve seferlere çıkmaz olmuştu . Bundan dolayı ülkeyi 11 oğlu arasında paylaştırdı .
 2. Acil

  Selçukluda 2. Kılıç Arslan Dönemi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


2.kılıç arslan dönemi özet,  2. kılıç arslan,  2.kılıç arslan dönemi,  2. kılıç arslan kimdir,  2.kılıç arslan,  2.kılıçarslan dönemi