+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Kazakistan'ın siyasi durumu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kazakistan'ın siyasi durumu
  Kazakistan'ın siyasi durumu

  Kazakistan'ın siyasi durumu hakkında bilgi

  kazakistan'ın siyasi durumu.jpg

  Kazakistan 1990'da egemenliğini, 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan etmiş ve Kazakistan Cumhuriyeti Birleşmiş Milletler’in bir üyesi olmuştur. Kazakistan Cumhuriyeti'nde sosyal demokrat Azat hareketi, Milliyetçi Alaş Hareketi, Ulusal Demokrat Parti bulunmaktadır.

  10 Ocak 1999 tarihinde yapılan seçimlerde, Türkiye’ye yakınlığı ile tanınan Nursultan Nazarbayev %79.8 oranında oy alarak yeniden Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Kazakistan Parlamentosu, Senato ve Meclis olmak üzere iki kanattan oluşmaktadır.

  Parlamentonun iki kanadının da görev süresi 4 yıl iken, son anayasa değişikliğiyle Meclis’in görev süresi 5 yıla, Senato’nun süresi ise 6 yıla çıkarılmıştır.

  Senato, her eyaletten ve eski Başkent www.alasayvan.net Alma Ata’dan mevcut yerel temsili organlar tarafından seçilen ikişer senatörden meydana gelmektedir. 7 senatör ise Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından atanmaktadır.

  Millet Meclisi, ülkenin idari-bölgesel www.alasayvan.net bölünmesine uygun olarak oluşturulan seçim çevrelerinde eşit sayıda seçmen tarafından seçilen 67 üyeden oluşmaktadır. 1998 yılı içinde yapılan anayasa www.alasayvan.net değişikliğiyle sayısı 77’ye çıkartılan Meclis üyelerindeki 10 milletvekili ilave siyasi partilerin listelerinden tek ulusal seçim bölgesine göre seçilecektir. Bu değişiklik, Meclis’in ikinci dönem seçimleri itibariyle uygulamaya konulacaktır.
 2. Acil

  Kazakistan'ın siyasi durumu isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder