+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda İkinci göktürk devletinin ünlü veziri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  İkinci göktürk devletinin ünlü veziri
  İkinci göktürk devletinin ünlü veziri

  İkinci göktürk devletinin ünlü veziri hakkında bilgi

  2 göktürk devletinin ünlü veziri.jpg

  Göktürkler bu 50 yıllık esaret döneminde siyasî istiklâllerini, hürriyetlerini kaybetmelerine rağmen, Çin'in bütün çalışmalarına karşı direnerek milli benliklerini ve kimliklerini korudular. Dillerini, inançlarını, geleneklerini kaybetmediler. Zaman zaman isyanlar çıkararak bağımsız olmanın yollarını aradılar.
  Aşina ailesinden gelen Kutlug, bu dönemde gizlice Göktürkleri bağımsız yapmak için mücadele ediyordu. Etrafında kısa sürede 5.000'e yakın adam toplayan Kutlug, ünlü Göktürk veziri Tonyukuk'la beraber, önce Kuzey Çin'e bir baskın yaptılar (681). Yeni katılmalarla çoğalan Kutlug ve kuvvetleri, Gobi Çölü ile Orhun Irmağı arasına yerleştiler.
  Kendilerine hedef olarak Türkler için kutsal olan Ötüken bölgesini seçtiler. Baykal Gölü'nün güney-batısında bulunan Ötüken, çok önemli bir coğrafî konumda idi. İnekler Gölü kıyısında yapılan muharebe ile Oğuzları yenen (682) Kutlug komutasındaki Göktürkler Ötüken'e hakim oldular.
  Kutluk "Ilteriş" unvanı ile kağan oldu. "II" sözü Türkçe'de eskiden "devlet" anlamına geliyordu. "Ilteriş" unvanı ise "devleti derleyip, toplayan" demekti.
 2. Acil

  İkinci göktürk devletinin ünlü veziri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


göktürk devleti,  göktürkler,  göktürk,  2. göktürk devleti,  2.göktürk devleti,  GÖKTÜRK DEVLETİ