+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Hindistanın osmanlıdan yardımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Hindistanın osmanlıdan yardımı
  Hindistanın osmanlıdan yardımı

  Hindistanın osmanlıdan yardımı hakkında bilgi

  hindistannosmanldanyard.jpg

  İngilizler Hindistan'ı işgal eder, Hindistan Kralı Osmanlı'dan yardım ister.

  Yıllardir savaş içinde olan Osmanlı bu yardımı karşılıksız bırakmamakla birlikte 350 kişilik bir askeri birliği gemiyle Hindistan'a gönderir.

  350 kisilik birlikten 20 kadari hastaliktan yolda sehit olur, kalan 330 Osmanli askeri Hindistan'a çikarlar ve Ingilizlerle www.alasayvan.net savasmaya baslarlar.
  Mühimmat açisindan kisitli olan Osmanli askerleri birkaç günlük mücadeleden sonra teknolojik donanima sahip Ingiliz askerleri karsisinda yenik düserler. 40 kadari esir alinir, digerleri de savasta sehit olur.

  Savas bittikten sonra bu 40 Osmanli esir askeri Ingilizler gemilerde çalistirmaya baslarlar. Bu gemi bir seferinde Avustralya'ya ugrar. Iki Osmanli esiri bir yolunu bulup kaçarlar.

  Bir süre sonra, adi Karadeniz diyarindan Menteseoglu Abdullah olan, baba meslegi dondurmaciliga baslar. Karahisar diyarindan Tarakçioglu Mehmet de Kasaplik yapar.

  Birinci dünya savasinda Avustralya Çanakkale'ye asker çikarir ve bizim iki Osmanli askeri olayi duyarlar. Hemen bulusup durum degerlendirmesi yaparlar.

  Biz Osmanli askeriyiz ve Avustralya'da yasiyoruz. Avusturalya devleti Osmanli'ya savas açmis ve bizim ülkemizi isgale gitmis. Bundan dolayi biz de Avustralya devletine savas açalim derler.

  Alirlar kagidi kalemi ve yazarlar:

  Sayin Avustralya Baskani Eksalans hazretleri;
  Biz iki Osmanli askeri, ülkenizde bulunuyoruz. Duyduk ki devletimiz Osmanli'ya Avustralya devleti olarak savas açmis ve Çanakkale'ye asker göndermissiniz. Bundan dolayi iki Osmanli askeri olarak biz de Avustralya devletine savas açmis bulunmaktayiz.
  Bu bir Osmanli fermanidir. Ekselanslarin bilgilerine duyurulur.
  Karahisar diyarindan www.alasayvan.net Tarakçioglu Mehmet,
  Karadeniz diyarindan Menteseoglu Abdullah
  Iki Osmanli askeri, Sidney'in 250 km. uzaginda Karlidaglar denilen bölgede önce virajlarda tren raylarini sökerek 3 treni devirirler. Üçüncü tren kazasinda askeri muhimmat bularak silahlanirlar. Ayni bölgede 8 karakol basarlar ve karakollardaki askerlerin tamamini vururlar.
  Ne oldugunu bir türlü çözemeyen Avustralya devletinin sonunda iki Osmanli askerinin yazmis oldugu mektup akillarina gelir ve mektubun atildigi bölgeye 250 kadar asker gönderirler.

  Iki Osmanli askeri aranmaya baslanir. Bir kaç gün sonunda sicak çatisma olur ve Osmanli askerleri bu Karlidaglar da sehit edilir.
  Iki askerin mezari su an da Sidney'e 250 km. uzakta Karli Daglar'da ve mezarlarinda fotograf çekmek yasak. Avustralyalilar iki Osmanli askeriyle
  savastik demek zorlarina www.alasayvan.net gittigi için bu askerlere Hindistan asilli diyorlar.
  Oysa Hindistan'da ne Karahisar diyari, ne de Karadeniz diyari diye bir bölge yok.
  Bu bilgi Hindistan Büyükelçiligi'nin açiklamasindan çikarilmistir.
 2. Acil

  Hindistanın osmanlıdan yardımı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder