+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda İspanya Kralı Juan Carlos Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İspanya Kralı Juan Carlos
  İspanya Kralı Juan Carlos

  İspanya Kralı Juan Carlos Hakkında Bilgi


  Juan_Carlos.jpg

  I. Juan Carlos (vaftiz ismi Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias) (d. 5 Ocak 1938) İspanya Kralı.Francisco Franco'nun ölümünden iki gün sonra tahta çıkmıştır.

  1931'de ülkesinden ayrılan son İspanya kralı XIII. Alfonso'nun üçüncü oğlu olan Barselona kontu Juan Carlos Teresa Silvero Alfonso de Borbon y Battenberg'in en büyük oğlu olarak Roma'da doğdu.Çocukluk yılları İtalya'da geçti ve İspanya'ya ilk kez 1947'de eğitim amacıyla geldi.1945'te babası, Franco'nun yönetimden çekilmesi gerektiğini savunmaya ve Falanjist politikalara karşı çıkmaya başladı.Halk arasında Don Juan olarak bilinen babasınıdan uzaklaşan Franco, Juan Carlos'un eğitimiyle yoğun biçimde ilgilendi.1955'te Zaragoza Askeri Akademisi'ne giren Juan Carlos, ardından Marin'deki Askeri Denizcilik Okulu'na, San Javier'deki Havacılık Akademisi'ne ve Madrid Üniversitesi'ne devam etti.In March 1956, Juan Carlos's younger brother Alfonso died in a gun accident at the family's home Villa Giralda in Estoril, Portugal. The Spanish Embassy in Portugal issued an official communiqué:[9]

  Whilst His Highness Prince Alfonso was cleaning a revolver last evening with his brother, a shot was fired hitting his forehead and killing him in a few minutes. The accident took place at 20.30 hours, after the Infante's return from the Maundy Thursday religious service, during which he had received holy communion. Very quickly, however, rumours appeared in newspapers that the gun had actually been held by Juan Carlos at the moment the shot was fired. Josefina Carolo, dressmaker to Juan Carlos's mother, said that Juan Carlos pointed the pistol at Alfonso and pulled the trigger, unaware that the pistol was loaded. Bernardo Arnoso, a Portuguese friend of Juan Carlos, also said that Juan Carlos fired the pistol not knowing that it was loaded, and adding that the bullet ricocheted off a wall hitting Alfonso in the face. Helena Matheopoulos, a Greek author who spoke with Juan Carlos's sister Pilar, said that Alfonso had been out of the room and when he returned and pushed the door open, the door knocked Juan Carlos in the arm causing him to fire the pistol.


  1947'de çıkarılan bir yasayla cumhuriyet yönetimine son verilip monarşi ilan edildiği halde Franco'nun ölümüne değin İspanya tahtı boş kaldı.1969'da General Franco tarafından İspanya veliaht prensi ilan edildi ve 1975'te General Franco'nun ölümü üzerine tahta çıktı.Tahta çıktıktan hemen sonra siyasi partilerin yeniden kurulmasını ve siyasi tutuklular için af çıkarılmasını destekleyerek liberal ve demokratik ilkelere saygılı bir çizgi çizdi.1981'de Faşistlerin darbe girişiminin sonuçsuz bırakılmasında önemli rol oynadı.Amerika Kıtası ve Çin Halk Cumhuriyeti'nı ziyaret eden ilk İspanyol devlet başkanı oldu.Halen kraldır.

  14 Mayıs 1962'de Atina'da Yunanistan Kralı I. Paulos'un kızı olan Sophia ile evlendi ve biri erkek olmak üzere üç tane çocuğu oldu.
 2. Ziyaretçi

  İspanya Kralı Juan Carlos
  I. Juan Carlos (vaftiz ismi Juan Carlos Alfonso Víctor María de Borbón y Borbón-Dos Sicilias) (d. 5 Ocak 1938) İspanya Kralı. Francisco Franco'nun ölümünden iki gün sonra tahta çıkmıştır.

  1931'de ülkesinden ayrılan son İspanya kralı XIII. Alfonso'nun üçüncü oğlu olan Barselona kontu Juan Carlos Teresa Silvero Alfonso de Borbon y Battenberg'in en büyük oğlu olarak Roma'da doğdu. Çocukluk yılları İtalya'da geçti ve İspanya'ya ilk kez 1947'de eğitim amacıyla geldi. 1945'te babası, Franco'nun yönetimden çekilmesi gerektiğini savunmaya ve Falanjist politikalara karşı çıkmaya başladı.Halk arasında Don Juan olarak bilinen babasınıdan uzaklaşan Franco, Juan Carlos'un eğitimiyle yoğun biçimde ilgilendi. 1955'te Zaragoza Askeri Akademisi'ne giren Juan Carlos, ardından Marin'deki Askeri Denizcilik Okulu'na, San Javier'deki Havacılık Akademisi'ne ve Madrid Üniversitesi'ne devam etti.

  Mart 1956'da Portekiz Estoril Villa Giralda'da küçük kardeşi Alfonso'nun silahla oynaması esnasında yanlışlıkla ölümüne neden olmuş olduğu söylentileri çıkmış fakat bu olay sonrası kraliyet ailesi çok fazla bir açıklama yapmaktan kaçınmıştır.

  1947'de çıkarılan bir yasayla cumhuriyet yönetimine son verilip monarşi ilan edildiği halde Franco'nun ölümüne değin İspanya tahtı boş kaldı. 1969'da General Franco tarafından İspanya veliaht prensi ilan edildi ve 1975'te General Franco'nun ölümü üzerine tahta çıktı. Tahta çıktıktan hemen sonra siyasi partilerin yeniden kurulmasını ve siyasi tutuklular için af çıkarılmasını destekleyerek liberal ve demokratik ilkelere saygılı bir çizgi çizdi. 1981'de Faşistlerin darbe girişiminin sonuçsuz bırakılmasında önemli rol oynadı. Amerika Kıtası ve Çin Halk Cumhuriyeti'nı ziyaret eden ilk İspanyol devlet başkanı oldu. Halen kraldır. --> 14 Mayıs 1962'de Atina'da Yunanistan Kralı I. Paulos'un kızı olan Sophia ile evlendi ve biri erkek olmak üzere üç tane çocuğu oldu

+ Yorum Gönder