+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Vikingler, İskandinavyalı korsan ve tüccar kavim Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Vikingler, İskandinavyalı korsan ve tüccar kavim
  Vikingler, İskandinavyalı korsan ve tüccar kavim

  Vikingler, İskandinavyalı korsan ve tüccar kavim hakkında bilgi


  vikingler2.jpg

  Vikingler İskandinavya'lı korsan ve tüccar kavim. Yılın büyük kısmını denizlerde geçirmiş olan savaşçı bir halktır. 8 - 11. yüzyıllar arasında kuzeybatı Avrupa'da birçok yeri fethetmişlerdir


  Fiziksel özellikleri


  Vikingler genellikle uzun boylu saçlara ve turuncu renkli kıllara sahiptiler.


  Kökenbilim


  Viking adı muhtemelen Eski Norsça vik (dere) sözcüğünden ya da Eski İngilizce wic (kamp) sözcüğünden türemiştir.


  VARYAGLAR

  İsveçli olan Varyaglar doğuya doğru yayılmış 11. yüzyılda Karadeniz'e hattâ İran'a kadar uzanmışlardı. Bunların çoğu Rusya'da Novgorod ve Kiev'e yerleştiler barışçı ticaret erbabı olarak ipek karşılığında kürk ve köle alışverişi yaptılar. Bunların içinden prens Ryurik Hanedanı Rusya'da 16. yüzyıla kadar hüküm sürdü.


  NORMANLAR

  Danimarka ve Norveç vikinglerinin Fransa'nın Normandiya bölgesine yerleşmiş ve Fransızca dilini benimsemiş olan kısmıdır.
  Danimarkalı ve Norveç'li olan Normanlar («kuzey adamları») batıya doğru denizleri fethe giriştiler. Usta gemici ve korkunç savaşçı olan bu insanlar İzlanda'yı Grönland'ı ve Kanada kıyılarını ele geçirerek sömürgeleştirdiler. Pruvası ejderha başı biçiminde olan yelkenle ve kürekle yol alan dibi hemen hemen düz uzun teknelerin üstünde Büyük Britanya'ya çıktılar zengin manastırları yağmalayarak ağır fidyeler alarak her yere korku ve dehşet saldılar. Aynı hızlı akın tekniği anakarada da uygulandı.
  Sen Irmağı boyunca denizden yukarı çıkan Normanlar biri 845'te diğeri 885'te iki kere Paris'e saldırdılar. Luvar vadisi Bordeaux Toulouse Lizbon Sevilla hattâ İtalya bile onların saldırısına uğradı (Robert Guiscard 11. yüzyılda Sicilya'yı ele geçirecektir). 911 yılında başkan Rollon sonraları Normandiya adını alan bölgeye yerleşti ve yüz yıl kadar sonra buradan kalkan Fatih William I İngiltere'nin fethine girişti.


  Fetihler


  Ana maddeler: İngiltere'nin Normanlar tarafından fethi ve Güney İtalya'nın Normanlar tarafından fethi.


  Vikingler.png

  Vikingler batıya doğru ilerlerken kardeş millet kabul edilen Bizans'ın batısını koruyan Varegler de doğuya doğru ilerlemişlerdir. 8. ile 11. yüzyıllar arasında Avrupa'da yaşanan bu döneme tarihte Viking Devri denir.
  Şu anki İsveç Norveç Danimarka İzlanda Faroe Adaları İskoç halkı ve Rus halklarının bir kısmı Viking kökenlidir.
  Viking ve Frenk soyundan gelen Normanlar 11. yy.da Britanya'yı fethetmiş ve İngiltere'nin en güçlü hanedanı olmuşlardır. Norman fethi Britanya'nın son fethidir.

  Kültür


  Vikingler cenaze törenlerini de ölülerini tahtadan ve içi toprakla doldurulmuş bir kayığa koyup yakarak gerçekleştirirlerdi.
  Sanılanın aksine Vikingler başlarına boynuzlu ya da kanatlı kasklar takmamışlardır.Aslında Vikingler'in hemen hemen yarısı savaş meydanlarında kask bile www.alasayvan.net takmamışlardır ve başları korumasız savaşmışlardır.Kask kullanan Vikingler ise muhtamelen rütbeli ve zengin olanlarıdır ve taktıkları kasklar herhangi bir ayırt edici özelliği olmayan kubbelli ve konik kasklardır.Bunların sayısı da oldukça sınırlı olduğundandır ki günümüze kadar ulaşabilen Viking kasklarının sayısı bir hayli azdır
 2. Acil

  Vikingler, İskandinavyalı korsan ve tüccar kavim isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder