+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Belçika Tarihi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Belçika Tarihi Hakkında Bilgi
  Belçika Tarihi Hakkında Bilgi

  BelçikaTarihi Hakkında Genel Bilgi

  bel-ika.jpg

  Belçika´ya ilk yerleşenler Belgealar olup, 5. asra kadar Roma İmparatorluğunun idaresi altındaydılar. Beşinci asırda ise Frankların istilasına maruz kaldılar. Daha sonra ülke Charles (Şarlken)in Batı imparatorluğuna dahil oldu. 1477´den sonra, Şarlken´in yeğeni Maximilian´ın eline geçti. Bundan sonra 300 sene kadar Belçika yabancılar tarafından idare edildi.

  1713´te Avusturya İmparatorluğunun eline geçti ve "Avusturya Hollandası" diye anıldı. Fransa 1813´te Belçika´yı işgal etti. 1815´te Napolyon yenilince, Belçika Hollandalıların idaresine girdi. 1830´da Belçikalılar birleşerek Fransa ve İngiltere´nin garantisi altında bağımsız bir devlet kurdular. 4 Haziran 1831 tarihinde bir krallık haline gelen Belçika, Afrika´da sömürgecilik hareketlerinde de bulundu.

  Sömürgelerinden en son Kongo, 3 Haziran 1960´da bağımsızlığını kazandı. Belçika, Birinci ve İkinci Dünya Savaşına iştirak etmiş olup her iki savaşta da Almanya tarafından işgal edilmiş, Almanya´nın yenik düşmesi üzerine işgalden kurtulmuştur. Birleşmiş Milletler ve NATO üyesidir.
 2. Acil

  Belçika Tarihi Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


belçika,  belçika resimleri,  belçıka