+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda İbraniler İbraniler Kimlerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  İbraniler İbraniler Kimlerdir
  İbraniler İbraniler Kimlerdir

  İbraniler Hakkında İbraniler Hakkında Bilgi

  İbraniler İbraniler Kimlerdir1.jpg.

  Kutsal kitaplarda hikâyesi anlatılan Sami asıllı,
  Ortadoğu halkı. İbranilerin kökeni Mezopotamya'dır; göçebe olarak yaşayan bu kavim aralarındaki en bilgin ve en saygın kişilerce (eski peygamberler) yönetiliyordu. Eski Ahit'e bakılacak olursa Milattan iki bin yıl kadar önce onlardan biri yani ,
  İbrahim Peygamber gidip Ken'an Ülkesi'ne (şimdiki Filistin) yerleşti; bunlara «nehri aşan» anlamına İbranî dendi.


  Sonra Ken'an'da kıtlık başladı. Açlık yüzünden halkın,
  bir kısmı Mısır'a göç etti orada köle olarak yaşadı İbrahim'den sonra İbranilerin başına yine onun oğulları geçti: Yakup ve İshak bunların en ünlüleridir. Yakup bir gece rüyasında tanrı Yahova ile güreşmiş ve onu yenmişti. Bunun üstüne kendisine «güreşte yenen» anlamına İsrail adı verildi. Kavmine de İsrailoğulları dendi.

  Sonra Yakup'un oğlu Yusuf Mısır'a gitti ve bir süre sonra kavmini de,
  yanına aldırdı. Ama M.Ö. XIII. yy.da İbranîler Musa'nın firavunla olan mücadelesi yüzünden onun yönetiminde Mısır'dan ayrıldılar. Uzun süre çölde yaşadılar sonra «Adanmış Ülke» diye adlandırdıkları Filistin'in fethine giriştiler.

  Îbranîler Davut ve Süleyman zamanında (M.Ö. X. yy.) zenginliğin ve kudretin doruğuna ulaşmışlardı. Ama Süleyman ölünce gerileme dönemi başladı ve krallık iki rakip devlete bölündü: İsrail ve Yahudi Devleti (Yuda). Bu devletler sırayla Asurluların Babillilerin Perslerin ve Romalıların egemenliğine girdi.
 2. Acil

  İbraniler İbraniler Kimlerdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder