+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Yahya kemal kaçıncı yüzyılda yaşamıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Yahya kemal kaçıncı yüzyılda yaşamıştır
  Yahya kemal kaçıncı yüzyılda yaşamıştır

  Yahya kemal kaçıncı yüzyılda yaşadığı hakkında bilgi

  Yahya kemal kaçıncı yüzyılda yaşamışamışt&#30.jpeg.

  Yahya Kemal Beyatlı (1884 - 1958)
  2 Aralık 1884 yılında Üsküp'te doğdu. Asıl ,adı Ahmed Agâh'tır. İlk öğrenimini İstanbul da Vefa Lisesi nde tamamladı. Paris e giderek (1903) bir yıl bir kolejde Fransızca sını ilerlettikten sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi ne girdi. Dokuz yıl kaldığı Paris ten döndükten (1912) sonra, İstanbul da üniversitede çeşitli dersler okuttu
  (1915-1923),

  Urfa milletvekili oldu (1923); Varşova (1926), Madrid (1929) Ortaelçiliklerine atandı, Tekirdağ (1935-1942) ve İstanbul (1943-1946) milletvekilliklerinde bulundu.
  Büyükelçi olarak Pakistan a gitti (1948), bir yıl sonra emekliye ayrılarak yurda döndü (1949). Rumelihisarı mezarlığında gömülü. Spor ve Sergi Sarayı civarındaki parka bir anıtı dikildi (1968) Kişiliğini Paris te okurken ünlü tarihçi Albert Sorel in derslerinden aldığı tarih zevkiyle, Fransız şairlerinin (Jean Moreas, Baudelaire, Verlaine, vb.) ölçü ve biçim güzelliklerinde buldu.
  Paris e gidişi, II. Abdülhamit baskısından bir kaçış olduğu halde, orada siyasi faaliyetlere katılmayarak sanat çevrelerinde kendini yetiştirdi. Paris öncesi Hamid ve Servet-i fünun şiiri etkisinden kendisini böylelikle kurtardı, klasik divan şiirimizi Batı şiirindeki bütünlük anlayışıyla ele aldı. Avrupa dönüşü Yeni Mecmua da "bulunmuş sayfalar" başlığıyla yayımladığı gazel ve şarkılarla tanındı (1918). Bu neoklasik şiirler, onun çıkış noktasının Osmanlı tarih ve şiiri olduğunu gösterdiği gibi, sonradan yeni şekiller ve sade dille yazdıklarında da şairin genel olarak Osmanlı medeniyet ve kültürüne bağlı kaldığı görülür.

  Onda tarih, vatan, millet ve İstanbul sevgisi, hep bu açıdan işlenir. Osmanlı medeniyeti yüzyıllar boyu en yüce eserlerini İstanbul da yarattığı için, Yahya Kemal deki İstanbul, Boğaziçi ve Türk musikisi hayranlığına, tabiat güzellikleri yanı sıra, tarih değerleri de girer. Duygu, düşünce ve hayali ustalıkla kaynaştıran şair, pek çoğuna hikaye karakteri verdiği lirik-epik şiirlerinin konularını aşk, tabiat, deniz, ölüm ve sonsuzluktan da alır. İç ahengi her şeyden üstün tutuşu, şiiri "musikiden başka türlü bir musiki" kabul edişi; "Ok" şiiri bir yana, bütün şiirlerini, bu ahengin sağlanmasına daha elverişli gördüğü aruzla yazmasına sebep oldu Yahya Kemal, şiirlerini, makale ve hikayelerini sağlığında kitaplarda toplamamış, eserleri dergilerde, dağınık kalmıştı.
  Ölümünden sonra dostları ve hayranları tarafından bir,
  Yahya Kemal i Sevenler Cemiyeti kurulduğu gibi, İstanbul Fetih Cemiyeti ne bağlı bir de Yahya Kemal Enstitüsü ve Müzesi açıldı (1961). Bu Enstitü nün yayımlamaya başladığı Yahya Kemal Külliyatı nda şairin ilk üçü şiirlerini; diğeri makale, deneme ve anılarını derleyen şu eserleri çıktı: Kendi Gök Kubbemiz (1961), Eski Şiirin Rüzgariyle (1962), Rübailer ve Hayyam Rübailerini Türkçe Söyleyiş (1963), Aziz İstanbul (1964), Eğil Dağlar (1966), Siyasi Hikayeler (1968), Siyasi ve Edebi Portreler (1968), Edebiyata Dair (1971), Çocukluğum, Gençliğim, Siyasi ve Edebi Hatıralarım (1973), Tarih Müsahabeleri (1975), Bitmemiş Şiirler (1976), Mektuplar-Makaleler (1977) Hakkında yayımlanan kitapların sayısı yirmiyi geçer.
 2. Acil

  Yahya kemal kaçıncı yüzyılda yaşamıştır isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


yahya kemal kaçıncı yüzyılda yaşamıştır