+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Atatürk'ün Kara Fatma hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Atatürk'ün Kara Fatma hakkında bilgi
  Atatürk'ün Kara Fatma Hakkında Bilgi

  Atatürk'ün Kara Fatma Hakkında Genel Bilgi

  Kara Fatma kimdir
  Atatürk'ün Kara Fatma hakkında bilgi2.jpg.
  Kocası Albay derviş Bey’i Sarıkamış cephesinde kaybeden Erzurumlu Fatma Seher hanım, 1919 yılı Eylül ayı içinde Sivas Kongresini toplayan Mustafa kemal’in huzuruna çıktı.
  -Fatma Seher “Düşman ile savaşmak istiyorum” dedi. Ve Mustafa Kemal ona “Kara Fatma” unvan ismini vererek Kocaeli cephesine gönderdi.
  -Fatma Seher, Kocaeli yöresinde İzmit’te emrindeki silahlı kuvvetler ile birlikte savaşlara girdi ve başarılı oldu.
  -Amerikalı yardım heyeti görevlileri Kara Fatma’yı tanıdılar ve onun cephede silahlı durumda iken fotoğraflarını çektiler.


  O’nun hayat hikayesi 1888 yılında Erzurum’da doğması,
  ile birlikte başlar. Babası onun doğumu ile birlikte adını Fatma Seher koymuştu. Çocukluğu ve genç kızlığında ülkesinin içinde bulunduğu şartlardan etkilendi. Osmanlı Devleti’nin savaşlarda peş peşe yenilgiler alması ve her geçen vatan topraklarının elden gitmesi karşısında çaresiz ve seyirci kalamazdı. Savaş ortamında silaha sarılmak, mücadele etmenin en önemli görev olduğuna inanıyordu.
  Evlenme çağına geldiğinde subay Derviş Bey ile evlendi. Mutlu bir aile hayatı vardı. Ancak kocasının Balkan savaşları esnasında 1911 ve 1912 yıllarında Edirne’de iken yaşanan felaketlere şahit oldu. Osmanlı yüzyıllardın elinde tuttuğu Balkanları kısa sürede kaybetmişti. Cephede yaşanan bozgun esnasında hayatlarını kaybeden yüz binlerce askerin yanı sıra sayıları 1 milyonu bulan ve muhacir olarak karda kışta yalın ayak çamurlara batarak veya bir kağnı arabasının peşinde topraklarını terk ederek İstanbul’a ve Anadolu’ya göç ederek gelen kendilerine “muhacir” adı verilen çaresiz insanların perişanlığını yakından gördü. Edirne’nin kısa süreli de olsa Bulgarların eline geçmesi esnasında hayatlarına son verilen Türk askerlerinin cesetlerini seyrederken kendi kendine “Bu yaşanan acı ve ızdırabları görmektense mücadele vererek ölmek daha iyidir” dedi.
  Osmanlı 1914 yılı içinde 1. Dünya harbine girdi. Fatma Seher, yanında bulunan kadınlar ile birlikte savaş ortamında görev aldı. Kocası Albay rütbesine gelmiş olan Derviş Bey’in Sarıkamış cephesinde şehit olması üzerine onun hatırası için ülkesinin düşman istilasından kurtarılması için silaha sarılarak mücadele verecekti.
  Osmanlı’nın savaştığı ülkeler karşısında aldığı,
  yenilgiler sonrası imzalanan Mondros Antlaşması (30 Ekim 1918) imzalanmış, kısa süre sonra da öncelikle İstanbul sonra Anadolu toprakları düşman istila ve işgaline uğramıştı.
  Gazi Mustafa Kemal’in toplantılar yapmak üzere Erzurum’a ve daha sonra da Sivas’a geleceğini haber aldı. İstanbul’dan Gülcemal vapuruna binerek önce Samsun’a ve oradan da araba ile günlerce yol aldıktan sonra Sivas’a geldi. Sivas şehrinde Mustafa Kemal ile görüşmek üzere fırsat kolladı. Kocasını4 kaybetmiş, geride Fatma adında bir kızı ve Seyfettin adında da bir oğlu olan dul bir bayandı. Sivas’a geldiğinde kimse tanımasın diye kara çarşaf giyinmiş yüzünü de peçe ile örtmüştü. Bir gün Sivas’ta Mustafa Kemal Paşa’nın yanında muhafızlar olduğu halde şehir caddesinde yürüyerek giderken yanına kadar yaklaştı. Ve yüzündeki peçeyi açtı ve
  “-Efendim sizden bir isteğim var. Kabul buyurursanız arz etmek isterim” dedi. Mustafa Kemal Paşa, birdenbire karşısına çıkan bu kadına karşı “-Ne görüşeceksin benimle” dedi.
  Fatma Seher: “-Efendim İstanbul’dan buraya kadar sizinle görüşmek üzere geldim. Vatan mücadelesinde görev almak istiyorum” dedi. Mustafa Kemal, Fatma Seher’in bu cesur davranışı karşısında yakında bulunan lokantada görüşmek için onu davet etti. Ve görüşme esnasında ona özellikle askerlik mesleğinde önem taşıyan “Ata binme, silah kullanma, düşmandan korkup korkmadığı” hakkında sorular sordu. Fatma Seher,”usta bir savaşçıyım ve verilen her görevi de yaparım” cevabını verdi. Mustafa Kemal bir an yıllar önce Çukurova’lı Türkmen kadını Kara Fatma Hatun’un vatanı uğrunda memleketini terk ederek askerleri ile birlikte İstanbul’a gelmesi ve Balkanlar’da tuna nehrine kadar gelerek Rus ordusu ile savaşa katılması olayını hatırladı. Ve “ Fatma hanım, sen de bir Kara Fatma olarak vatan hizmetinde görev alabilirsin” dedi. Elindeki kağıda el yazısı ile “milli mücadelede görevli olduğu ve yardımcı olunması” nı açıklayan yazıyı yazdı ve imzaladı. Fatma Seher veya Atatürk’ün ona verdiği isim ile KARA FATMA, çok sevindi. İstanbul’a döndü. Çavuş rütbesi ile düşman işgaline karşı görev aldı.
  Kara Fatma, İstaunbul’un doğrudan düşman işgaline girmesi üzerine 1921 yılı içinde yanında kıza, oğlu ve kardeşleri olduğu halde tren yolculuğundan sonra İzmit’e geldi. İzmit ve Saparca gölü yöresinde silahlı Ermeni ve Rum çeteler ile mücadele etti. Köylerden silahlı savaşcılar topladı. Kumandan Halit Paşa’nın emrinde ve milis kumandanı (savaşçı) olarak savaşlarda başarılı oldu. Bir çarpışma esnasında kızının sağ eli ,
  düşman bomba şarapneli ile parçalandı. İzmit’in düşman işgalindten kurtarılmasında Kara Fatma ve silahlı askerlerinin büyük emekleri vardı.
  Bir ara Amerikan Yakın Doğu Yardım heyeti mensupları ile görüştü. Amerikalı yetkili onun siyahlar giyinmiş, başı açık ve üzerinde dürbünü,silahları ve çizmesi olduğu halde fotoğrafını çekti. Amerikalı ona sordu: “- Bizden ne hediye istersin” dedi.
  Kara Fatma hanım: “- Hani onbeşli İngiliz filintaları var ya. Ondan isterim, makbule geçer” cevabını verdi. Amerikalı onun istediği silahı bulamadı ama ona saplı iki İngiliz bombası hediye etti. Amerikalı, bir kadın olarak karşısında bulunan kişinin kendisinden altın bilezik veya küpe gibi süs eşyası yerine savaşmak üzere silah istemesi ve cesareti karşısında hayranlığını gizleyemedi.
  İnönü savaşlarında, Sakarya savaşında görev aldı. Kara Fatma’nın savaşçı kuvayı milliye askerleri düşman zulmüne uğrayan yerlerde kurtarıcı kahramanlar olarak görüldü.
 2. Acil

  Atatürk'ün Kara Fatma hakkında bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


kara fatma hakkında kısa bilgi,  kara fatmanın hayatı ileilgili kısabilgi,  kara fatma ile ilgili kısa bilgiler,  kara fatma ile bilgiler,  kara fatma çoçukluk hakkında bilgi