+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Erzurumlu Kara Fatmanın kahramanlığı ve sefaleti hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Leyla
  Devamlı Üye

  Erzurumlu Kara Fatmanın kahramanlığı ve sefaleti hakkında bilgi
  Erzurumlu Kara Fatmanın Kahramanlığı ve Sefaleti Hakkında Bilgi

  Erzurumlu Kara Fatmanın Kahramanlığı ve Sefaleti Hakkında Genel Bilgi

  Erzurumlu Kara Fatmanın kahramanlığı ve sefaleti hakkında bilgi1.jpg.
  Atatürk’ün savaşması için Batı
  cephesine gönderdiği Kara Fatm,a, Bursa, Balıkesir, Afyon yöresinde başarılı oldu. Onun cesaretinin bütün orduya örnek olması için imdada yetişen Kara Fatma tablosu bastırıldı ve bütün askerlere dağıtıldı.

  -Kara Fatma, savaş sonrasında
  , kendisine verilen istiklal madalyasını kabul etti. Ancak maaş bağlanması isteklerini geri çevirdi.
  -Kara Fatma, açlık ve yoksul kaldı bir Rus manastırına sığındı. Sonraki yılları sefalet içinde geçti.
  VE KARA FATMA BATI CEPHANESİNİN EFSANE KAHRAMANI OLDU
  Yıl:1922 ve aylardan Ağustos
  Yer: Afyon yakınlarında Akşehir
  Gazi Mustafa kemal Paşa, Ege bölgesini işgal ederek,
  Afyon, Kütahya, Eskişehir’i de ele geçiren Yunan ordusuna karşı koyabilmek için savaş planlarını yapmak üzere gizlice Konya’ya bağlı Akşehir ilçesine geldi. İki katlı tarihi bir binanın üst katındaki küçük bir odayı çalışma odası olarak düzenletti. Elle çalışan manyetolu bir telefon, evraklara imza attığı kalemler vardı. O günlerde arkadaşları ile birlikte düşmana karşı taarruz planlarını yaparken sabahlara kadar uyumadığı oluyordu. Ankara’dan Akşehir’e tren yolu bağlantısı vardı. Ve o günlerde ordumuzun silah ve cephaneye şiddetli ihtiyacı vardı. Siperlere yerleşmiş ve hücum emri bekleyen askerlere yardımcı olmak mermi, bomba yaparak, taşımak gerekiyordu. Akşehir’in fedakar kadınları gece-gündüz atölyelerde çalışarak cephane yaptı. Kağnı arabaları ile veya sırtlarında sandıklar içinde cephaneler taşındı.
  Ve o günlerde Türk askerlerine moral vermek amacıyla askeri ressamlar tarafından elle çizilen Kahraman Kara Fatma tablosu kartpostal haline getirilerek dağıtıldı. Kara Fatma tablosunun Türk askerlerine yardımcı ve kurtarıcı olarak çizilen tablonun basılması ve askerlere dağıtılmasında Mustafa Kemal’in de onayı alındı. Tablo üzerinde ata binmiş ve elinde tabancası ile düşmana saldıran ve bozguna uğratan kahraman bir kadın görüntüsü vardı. Ve alt kısmına da şu sözler yazılmıştı: “ Son İnönü muharebesinde süvari ve piyade birliklerimize katılan Türk kadınlığının medarı iftiharı (övünç kaynağı) olan kahraman mücahidemiz (kadın savaşcımız) Kara Fatma”.
  Yunan ordusuna karşı düzenlenen Büyük taarruza da katıldı. Bir ara esir de düştü. Kendi imkanları ile kurtulmayı başardı.
  Kara Fatma, kurtuluş savaşından sonra üsteğmen rütbesi ile ordudan “İstiklal madalyası” alarak emekli oldu. Kendisine maaş bağlanmasını kabul etmedi. Bundan sonraki hayatı yoksulluk çaresizlik içinde geçti.1955 yılında öldü. Namık Kemal, Çukurovalı Türkmen kadını Kara Fatma’nın askerleri ile birlikte İstanbul’a kadar gelerek cepheye gitmesi, savaşması, yaralanması ve sonradan da Padişahtan madalya alarak memleketine dönmesi olayından etkilenerek Vatan Yahut Silistre piyesini yazmış, Osmanlı ülkesinde vatan sevgisini canlandırmıştı. Selanik’te Ortaokul öğrencisi olan Ali Rıza Efendi oğlu Mustafa’ya öğretmeni “vatansever” olması için Namık Kemal’i örnek alması için “Kemal” ismini vermişti. Aradan geçen yıllar sonra Mustafa Kemal Paşa’da Sivas’ta ülkesi için vatan mücadelesi yapmak üzere her türlü tehlikeleri ve engelleri aşarak huzuruna kadar gelen cesur Anadolu kadınına “Kara Fatma” adını vererek tarihi görevlerini yapmış oluyorlardı.
  “Türk kadın kahramanı kurtuluş savaşının Kara Fatması” olarak adını tarihe altın harflerle yazdıran Fatma Seher hanımın vatan mücadelesi Türk milletinin tarihindeki ölümsüz yerini aldı.
  KARA FATMANIN SON YILLARI VE ÇARESİZLİĞİ
  ,Erzurumlu Kara Fatma veya Fatma Seher hanım, kurtuluş savaşından sonra kendisine
  verilen istiklal madalyasını kabul etti. Onu şerefle taşıdı bir ömür boyu. Ancak Ben bu mücadeleyi para için yapmadım” düşüncesinden hareket ederek kendisine gazi maaşı verilmesi isteklerini geri çevirdi. Ekonomik durumu iyi değildi. Çocukları ile perişan durumda kaldı. Sokak kıyısında avuç açarak yardım topladı istemeyerek. Sonra İstanbul’da bir Rus manastırına sığındı. O’nu bir gazeteci gördü ve acıklı durumunu kamuoyuna duyurdu. Aradan geçen yıllar sonra TBMM’nin kararı ile 1954 yılında ona maaş bağlandı. Kara Fatma hasta idi. Çok yaşamadı ve 1955 yılında vefat etti.
  Erzurumlu Kara Fatma veya asıl ismi ile Fatma Seher hanımın hikayesi böyle idi. Bir toplum düşünün ki her ne olursa olsun kahramanlarına sahip çıkmaz ve onları aç ve perişan bırakırsa çok önemli bir değerini kaybeder. “Toprak uğrunda elen varsa vatandır” sözleri anlamını kaybeder
 2. Acil

  Erzurumlu Kara Fatmanın kahramanlığı ve sefaleti hakkında bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


kurtuluş savaşında türk kadını,  kurtuluş savaşında türk kadınları,  kurtuluş savaşı ile ilgili bilgiler,  kurtuluş savaşındaki türk kadınları,  kurtuluş. savasindaki fatmanin ogluna sözleri