+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Saksonlar Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Saksonlar Kimdir
  Saksonlar Kimdir

  Saksonlar Hakkında Bilgi


  Friesland’da ve Elbe ırmağının ağzında yaşamış olan German (Cermen) haklıdır. Coğrafyacı Ptolemaios tarafından Eider, Elbe, Trave arasında yaşadığı belirtilen Saksonlar İ.Ö 3.yüzyılın sonunda, çevrede yaşayan halklardan Chaucileri, Marsları, Cheruscileri ve Angrialıları egemenlikleri altına alarak Elbe’ nin güneyinde yaşadılar.

  İ.S. ilk yüzyıllarda Saksonların Frison kolu Kuzey Denizi, Manş Denizi ve Atlantik kıyılarında korsanlık hareketlerine girişince, Romalılar 3.yy’ın sonunda komutanlıklar kurarak önlem almak zorunda kaldılar. 5.yy’dan başlayarak, Saksonlar Britanya adasının güney ve güneydoğu kesimini ele geçirip sömürgeleştirdiler ve buradaki 7 krallıktan dördünü kurdular.
  Kim bunlar; Kent, Essex, Sussex ve Wessex. Aynı zamanda Germania’da ilerleyip Saale kıyılarında yaşayan Lombardların topraklarını aldılar.

  VI. yy’ da Franklarla savaşan Saksonlar, VIII. yy’ da dört gruba ayrıldılar. Weser üstünde Angarialılar, Ems ve Lippe üstünde Vestfalyalılar, Weser’ in doğusunda Ostfalyalılar, Elbe’nin kuzeyinde Nordalbingiyalılar. Bu halklar da kendi aralarında hemen hemen birbirinden bağımsız topluluklara bölünmüşlerdi. Bunlar ya dinsel törenler ya da savaş sırasında komutanı seçmek üzere bir araya gelirlerdi.

  Başlıca uğraş alanları tarım olan Saksonlar soylular, özgürler, yarı özgürler ve köleler olmak üzere de dört sınıfa ayrılırlardı. Paganlığı benimsemiş olan Saksonlar, Franklarla sürekli mücadele ettiler. Franklar Charles Martel döneminde başlayıp Kısa Pepin ve Charlemagne dönemlerinde Saksonlara saldırdılar.

  Charlemagne, Saksonların oturduğu bölgeyi (Saksonya) ancak 32 sefer düzenledikten sonra ele geçirdi. Bu arada Widukind adlı bir Vestfalyalının başlattığı ayaklanma da 785’te bastırıldı. Charlemagne, daha sonra Saksonları Hristiyanlığı benimsemeye zorladı, ürün vergisi (aşar) koydu, vergi vermeyenlerin ölüm cezasına çarptırılacağını ilan etti. Binlerce Saksonu sürgün ederek birçok Frank kontluğu ve düklüğü kurdu. Charlemagne, Saksonları kesin baskı altına aldıktan sonra koymuş olduğu vergiyi kaldırdı.

  Sonraki dönemlerde barışa kavuşturulan Saksonlar daha kolaylıkla Hristiyanlaştılar ve Karolenjlerin etkisiyle diğer Cermen halklarının arasına karışıp Almanya’nın kurulmasını hızlandırmış oldular. Alman ırkı Saksonlardan geldiği bilinmektedir.

  Bir önceki yazımız olan Runik yazı ve alfabesi başlıklı makalemizde runik alfabe, runik anlamı ve runik göktürkçe hakkında bilgiler verilmektedir.
 2. Acil

  Saksonlar Kimdir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder