+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Yeni Çağda Yapılan Keşifler Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yeni Çağda Yapılan Keşifler Hakkında Bilgi
  Yeni Çağda Yapılan Keşifler Hakkında Bilgi

  Yeni Çağda Yapılan Keşifler Hakkında Genel Bilgi

  Yeniçağda Yapılan Keşifler

  * 1486'da Portekizli kaşif, Bartelmi Diaz, Afrika'nın güneyindeki Ümit Burnu'nu keşfetti. Fırtınalar Burnu olarak bilinen bu bölgeye gemicilerin cesaretini kırmamak amacıyla "Ümit Burnu" denildi.
  * 1498'da Wasko dö Gama, Müslüman kaşif ibn-i Macit'in de yardımıyla, Ümit Burnu'nu dolaşarak Hindistan'daki Kaliküta Limanı'na ulaşmıştır. Böylece Hindistan'a giden deniz yolu bulunmuştur.
  * 1492'de Kristof Kolomb, Orta Amerika'daki Antil Adalarına ulaşmıştır. Ancak buranın yeni bir kıta 0lduğunu anlayamamış, Hindistan'ın batısındaki adalar olduğunu zannetmiştir. Kolomb bu bölgeye bundan sonra üç sefer daha düzenlemiştir.
  * 1501'de bölgeye ulaşan Amerika Vespuci bölgenin yeni bir kıta olduğunu anladı. Bu kaşifin isminden dolayı da kıtaya Amerika denilmiştir.
  * 1519 - 1522 yılları arasında Dünya'nın yuvarlaklığı Macellan ve Del Kana tarafından ispatlandı. Sürekli batıya gidildiğinde aynı noktaya gelineceğini belirten Macellan, Filipinlere ulaştığında buradaki yerli halkla yapılan mücadelede ölmüştür. Del Kano seyahati tamamlamıştır (1522).
 2. Acil

  Yeni Çağda Yapılan Keşifler Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder