+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Asya ve mısırda kurulan ilk medeniyetler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Asya ve mısırda kurulan ilk medeniyetler
  Asya ve mısırda kurulan ilk medeniyetler

  Asya ve mısırda kurulan ilk medeniyetler hakkında

  Asya ve mısırda kurulan ilk medeniyetler.jpg.

  ÇlN VE HlNT MEDENİYETLERİ
  Çin Medeniyeti
  a) Kuruluş ve Siyasi Tarih
  Klasik Çin tarihçilerine göre, ülkeyi yöneten ilk haneden olarak Hya ve Şang sülaleleri bilinmektedir (M.ö. 1450-1050). Şanglardan sonra tarih sırasıyla Çin’in hakimiyetine Türk asıllı olup Çinlileşmiş (Chou) Covlar (M.Ö 1050-249), daha sonra Çin sülalesi (M.ö. 249-206) hakim oldu. Buna rağmen Çin’in yönetim, ordu ve kültüründe, Türk devletlerinin ve özellikle Hun Devleti’nin tesiri görülür.
  Türk dünyasıyla olan ilişkileri sonucu Şensi ve Kansu’da bulunan Türk kültürü bunun kanıtıdır. İslamiyet öncesi Türk devletinin en büyük mücadelesi Çin Devleti ile olmuştur. Bu dönemde kuzeydeki bozkırlarda hakimiyet kuran atlı Hun Türklerinin akınlarım durdurmak için Çinliler, Çin Seddi’nin yapımına başladılar.

  b) Devlet Yönetimi
  Çin Devleti’ni, art arda yönetimi ele geçiren sülaleler yönetmişlerdir. Ancak M.ö. İÜ. bin yılın başlarından itibaren devletin yönetimini ele geçiren güçlü imparatorlar, feodal prensler ve derebeylere hakimiyetlerini kabul ettirmiş, birlik ve beraberliği sağlamış ve Çin imparatorluğu’nun temellerini kurmuşlardır.

  Çin’de 22 hanedan saltanat sürmüştür. Bunların belli başlıları ilk hanedan olan “Asilar, Sanglar, Tanglar, Sunglar, Yuonlar, Mingler ve Mançular”dır. Bu hanedanlardan 1766-1122 yıllan arasında hüküm süren Şang hanedanının Türk asıllı olduğu ve Türkçe konuştuktan ilim adamlarınca iddia edilmiştir.Çin’de halk iki sınıfa aynlmışü. Her hakka sahip olan köylüler ile hürriyeti olmayan köylülerdi.

  c) Çin Kültür ve Medeniyetinin Kuruluş Esasları
  Çok esiri çağlardan beri Çin’de insan faaliyetinin izlerine rastlanmıştır. Çin’in Paleolitik çağlardaki gelişmesine dair bilgi olmamasına karşı Neolitik çağda yapılmış gri renkte kaba yapılı çanak çömlekler ile bu çağın sonlarında” Yong-Şao” diye adlandırılan bir kültür ortaya çıkanlmıştır. Bu kültürün;
  Birinci safhasında, çömlekçi çarkı ile yapılmış şişkin kannlı, uzun boyunlu, toprak mamuller ile ustaca işlenmiş vazolar ve süs eşyaları yapılmıştır.

  İkinci sahasında, armut biçimli, ağzı yayvan, kısa boyunlu küpler, kırmızı siyahlı dörtgenler, damalar ve kıvrımlarla süslenmiştir.Üçüncü safhasında, geniş ağızlı, uzun boyunlu yüksek küpler, üzerleri koyu kahverengi ve siyah üçgenler ve çift kıvamlarla süslenmiştir.Dördüncü safhasında, bronzların habercisi olan tornada yapılmış yüzleri cilalanmış çömlekler görülür
 2. Acil

  Asya ve mısırda kurulan ilk medeniyetler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder