+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Hausa Devletleri Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Hausa Devletleri Hakkında Bilgi
  Hausa Devletleri Hakkında Bilgi

  Hausa Devletleri Hakkında Genel Bilgi

  Hausa devletleri, Afrika’da 14. yüzyılın ortalarından sonra, zaman zaman gevşek ittifaklar kuran komşu devletler topluluğudur. Nijer ve Benue ırmaklarının birleştiği yerin (bugün Nijerya’nın kuzeyinde) yukarısında yer alan toprakları, batıdan Sçngay İmpara*torluğu, doğudan da Bornu İmparatorluğu Je çevriliydi.

  Yedi ana Hausa devleti (Biram, Daura, Gobir, Kano, Katsina, Rano ve Zaria [Zazzau]) Hausa Bakvai, onlara bağlı uydu devletler (Zamfara, Kebbi, Yauri, Gwari, Nupe, Körorofa [Jukun] ve Yoruba) ise Banza Bakvai olarak adlandırılırdı.

  Merkezî bir otoriteye sahip olmayan bu devletler, kendi*lerine yönelik saldırılar karşısında bir araya gelemediklerinden sık sık yabancı güçlerin egemenliği altına girdiler.
  14. yüzyıla değin çevreyle hiçbir ilişkileri olmadıysa da, son*raki yıllarda Mali’den gelen din adamlarının etkisinde kalarak Müslümanlığı benimsedi*ler. 19. yüzyıl başlarında Fulaniler (Peuller) bölgeyi fethettiler.
  Fulanilerin açtığı cihada pek çok Hausa köylüsü de katıldı ve sonun*da bölgede emirlikler kuruldu.
  20. yüzyılın başlarında emirliklerin yönetimine el koyan İngilizler, Bornu’yu (bugün Borno) da bu bölgeyle birleştirerek, Nijerya Protektorası’ nın kuzey illerini (sonradan Kuzey Bölgesi) oluşturdular.
 2. Acil

  Hausa Devletleri Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder