+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Osmanlı Devletinin Kara Ordusu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Osmanlı Devletinin Kara Ordusu

  Osmanlı Devletinin Kara Ordusu ilgili bilgi


  OSMANLI KARA ORDUSU
  Ordu-u Hümâyun denilen Osmanli Kara Ordusu, genel olarak iki bölüme ayrilmakta idi. Bunlardan biri "Kapikulu Askerleri" digeri de "Eyâlet Askerleri" adini tasiyordu. Bu askerî birliklerin her biri, gördükleri hizmetlere göre kendi içinde daha küçük kisimlara ayrilip ona göre isimler aliyor. Bu isimler, ocak kelimesi ile bir terkip olusturduklarindan ayrica bunlara "ocak" deniyordu. Ocag'in en büyük subayina da "Ocak Agasi" adi veriliyordu.

  KAPIKULU ASKERLERİ

  Kapikulu denilen bu askerî birlik, Selçuklular ve diger bazi devletlerde oldugu gibi "Hassa Ordu"yu meydana getirmekteydi. Bu sinifa dâhil olan askerler, devletten "Ulûfe" adiyla maas alirlardi. Burada "kapi" kelimesinin kullanilmasi ve devletten maas alan askerlere de "Kapikulu" askeri denmesinin sebebi, Kapi kelimesinden bizzat devletin anlasilmasiydi. Zira eskiden beri dogu ülkelerinde isler, hükümdar saraylarinin kapisinda görülürdü. Bu tabir, Kapi müdafaasinda bulunan askerler için de kullanilmakla beraber sadece onlara hasr edilmeyen bir kelimedir. Askerler için de bu kelime kullaniliyordu. Iste bu sebepten dolayi devletten maas alan askerlere "Kapikulu askerleri" deniyordu.

  Kapikulu askerleri baslangiçta devlet merkezinde bulunuyorlardi. Fakat ülke genisleyip muhafazasi için hudud boylarinda kaleler insa edilince oralarda da ikamet etmek mecburiyetinde kaldilar.

  Osmanli Devleti, Rumeli taraflarinda fetihler yapip genislemeye baslayinca devamli bir orduya ve daha fazla askere ihtiyaç hasil olmustu. Bu da savaslarda esir alinan ve askerî sartlara uygun hiristiyan çocuklarinin kisa bir müddet Türk terbiyesi ile yetistirilerek yeni bir askerî sinifin meydana getirilmesiyle karsilanmisti. Iste bu teskilât, Kapikulu ocaginin çekirdegini teskil etmisti. Kapikulu askerleri iki gruba ayrilmaktadirlar. Bunlar:


  Osmanlı Devleti'nin ordu yapısı nasıldır?

  Kapıkulu Ocağı Kapıkulu Piyadeleri : Acemi Ocağı Yeniçeri Ocağı Cebeci Ocağı Topçu Ocağı Humbaracı Ocağı Lağımcılar Sakalar Solaklar

  Kapıkulu Süvarileri : Silahtar Sipahi Sağ Ulufeciler Sol Ulufeciler Sağ Gureba bölüğü Sol Gureba bölüğü

  Kara Okulları : Mühendishane-i Berr-i Hümayun Kara Harp Okulu (Harbiye)

  Eyalet Askerleri Yerli Kulu:Azab Sekban Tüfenkçi İcareli Lağımcılar Müsellem

  Serhat Kulu: Deliler Gönüllü Besli

  Topraklı Süvarisi:Tımarlı Sipahiler Akıncılar

  Osmanlı Donanması Kaptan-ı Derya Haliç Tersaneleri Forsa (kürekçi) Mühendishane-i Bahr-i Hümayun

  Osmanlı Hava Kuvvetleri Tayyare Mektebi

 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Osmanlı Devleti'nin Ordu Yapısı

  Osmanlı Ordusu veya resmi adıyla Ordu-yi Hümâyûn Osmanlı İmparatorluğu'nun ordusudur.Tarihin ilk zamanlarından Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna kadar geçen süre zarfında Türk Ordusu sayısız tecrübe kazanmış ve sayısız aşamalardan geçmiştir. Türklerde ilk düzenli ordu Mete Han tarafından kurulan Doğu Hun Devleti’nin ordusudur. Türk ordusu Selçuklulara kadar olan süre zarfında gelişimini tamamlamış, Selçuklular döneminde bir kimliğe bürünüş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise tamamen oturmuş bir askeri teşkilat haline gelmiştir.
  Osmanlı İmparatorluğu Ordusu’nun tarihi 2 ana döneme ayrılabilir .
  Klasik Dönem: Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşu kalan 1299 yılıyla 19 . yüzyılın başlarındaki askeri reformlar arasındaki çağı kapsamaktadır. Klasik dönem Osmanlı ordusu üç ana bölümden oluşmaktaydı: Kapıkulu askerleri, Eyalet askerleri ve Donanma kuvvetleri.
  Kapıkulu askerleri yayalardan oluşan Yeniçeriler, Cebeciler, Topçular, Top Arabacıları ve süvarilerden oluşan sipahi, silahtar, sağ ulufeciler, sağ garipler, sol gariplerden meydana gelmekteydi.
  Modern Dönemde ordu: Kara Ordusu , Deniz Ordusu ve Gökyüzü Ordusu olmak üzere üçe ayrılmıştır .

+ Yorum Gönder