+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Endülüs'te Kurulan Devletler Avrupa Tarihini Nasıl Etkilemiştir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Endülüs'te Kurulan Devletler Avrupa Tarihini Nasıl Etkilemiştir
  Endülüs'te kurulan devletler Avrupa tarihini nasıl etkilemiştir

  Endülüs'te kurulan devletler Avrupa tarihini nasıl etkilemiştir hakkında bilgi

  Türk Tarihinin dönüm noktalarından biri olan Birinci Dünya Harbi , XIX. yüzyıl başından itibaren Avrupa'da meydana gelen çeşitli değişimlerin bir neticesidir.

  Fransız İhtilâli ile ortaya çıkan çeşitli siyasî fikir akımları Avrupa'da yayılarak gelişmeler göstermiş ve zamanla Avrupa'nın çehresini değiştirmiştir. En etkili fikir akımlarından biri Fransız İhtilâli ile canlanan milliyetçilik akımı olmuş bu da ulusal devlet sisteminin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu sayede milli birliklerini çeşitli aşamalar sonucu kurmaya başlayan Avrupa Devletleri, kendi milli çıkarlarına göre hareket etmeye başlamışlardır. Bu da emperyalizm akımı ile güç kazanıp zamanla sömürgeciliğe dönüşmüştür. Sömürgecilik ile yayılmaya başlayan Avrupa Devletleri arasında ekonomik ve stratejik çıkarlar sağlama mücadelesi de böylece başlamıştır.
  Sonuç olarak 1871 - 1914 yılları arasındaki siyasî ve diplomatik gelişmeler Birinci Dünya Harbi'ne neden olmuştur. Bu dönemi incelediğimizde üç ana kısma bölündüğünü görmekteyiz. Bu kısımlar ana hatlarıyla
 2. Acil

  Endülüs'te Kurulan Devletler Avrupa Tarihini Nasıl Etkilemiştir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


endülüste kurulan devletler avrupa tarihini nasıl etkilemiştir