+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Kamboçya Tarihi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kamboçya Tarihi Hakkında Bilgi
  Kamboçya tarihi hakkında bilgi kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kamboçya Tarihi İle İlgili Bilgi

  Angkor krallığı bu bölgede kurulmuştur. En önemli eseri Angkor Tapınağıdır.

  Kamboçya 1863-1953 yılları arasında Fransız kolonisi oldu. 1941-1945 yılları arasında Japon İmparatorluğunun işgali altında kaldı.

  Kamboçya Tarihi.jpg

  Pol Pot liderliğindeki Kızıl Kımerler (Khmer Rouge), 1975-1979 tarihleri arasında ülkeyi kontrol etti. Çin destekli Kızıl Kımerlerlerin lideri olan Pol Pot'un ideolojisine göre, ülkede sadece köylü sınıfı olmalıydı. Bu amaçla ülkenin tüm aydınlarını, bilim adamlarını, sanatkarları, ağır koşullar altında pirinç tarlalarında çalışmaya zorladı. Çalışamayanlar ve muhalefet edenler ortaçağ işkence yöntemleriyle öldürüldüler. Pol Pot yönetiminde dünyanın en büyük katliamlarından birini yaptılar. Verilere göre 3.3 milyon Kamboçyalıyı öldürdüler (1975-1979). Bu katliamlar Vietnam ülkeyi işgal edinceye kadar sürdü.

  Ülkede 1991 yılında seçimler yapıldı. Kızıl Khmerler 1997'de Pol Pot'un ölümüyle tamamen dağıldıl. Bugüne kadar hiçbir Kızıl Khmer yargılanmamıştır.

  Tuol Sleng Soykırım Müzesi, Kamboçya’nın trajik ve tüyler ürpertici geçmişi sergilenmektedir. Kızıl Kmerler’lerin sorgulama ofisi olarak kullandığı, eskiden okul olan Security Prison 21 (Güvenlik Ofisi 21), Kızıl Kımerlerin yaptığı işkenceleri anlatan bir müzeye dönüştürülmüştür.

+ Yorum Gönder