+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Surinam Tarihi Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Surinam Tarihi Hakkında Bilgi
  Surinam tarihi hakkında bilgi kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  SURİNAM TARİHİ

  Güney Amerika'nın ortakuzey bölümünde, Atlas Okyanusu kıyısında yer alanbir cumhuriyettir. Eskiden Hollanda Guyanası adı ile Hollanda'ya bağlı bir sömürge olan ülkenin güneyinde Brezilya, doğusunda Fransız Guyanası, batısında ise Guyana vardır. (Surinam'ın Fransız Guyanası ve Guyana ile sınırları tartışma konusudur.)
  Surinam'ın iç kesimleri, yıllık yağış ortalaması 3.000 milimetreden fazla olan nemli ve sıcak ormanlarla kaplıdır. Yabanıl hayvanlar arasında jaguar, puma, tapir, iguana, kaplumbağa, Surinam kurbağası ve boa yılarıı sayılabilir. Tarıma elverişli topraklar, yüzölçümünün yüzde 10'undan azını oluşturan kıyı ovalarıdır. Ülkede pirinç, şeker, kahve, kakao ve meyve yetiştirilir. Alüminyum üretiminde kullanılanboksit Surinam'da çıkarilanen önemli madendir.
  Surinam halkını, büyük çiftliklerde çalıştı-nlmak üzere köle olarak getirilen Afrikalılar' in ve 1863'te kölelik kaldırıldıktan sonra onların yerine işçi olarak Hindistan ve Endonezya'dan getirilen Asyalılar'ın soyundan gelenlerle Kreoller ve Güney Amerika Yerlileri oluşturur.

  SURİNAM'A İLİŞKİN BİLGİLER

  RESMİ ADI: Surinam Cumhuriyeti.
  YÖNETİM BİÇİMİ: Çok partili, tek meclisli cumhuriyet.
  YÜZÖLÇÜMÜ: 163.820 km2.
  NÜFUS (1992): 404.000.
  BAŞKENT: Paramaribo.
  BAŞLICA KENTLER VE NÜFUSLARI (1980): Paramaribo (1988; 192.109), Nieuvv Nickerie (6.078), Meer-zorg (5.355), Marienburg (3.633).
  DOĞAL YAPI: Kıyı şeridinde bataklık kıyı ovalanyer alır. Kıyı ovalarının arkasında ormanlarla kaplı tepelik bir bölge, güneyde alçak dağ dizileri vardır.
  BAŞLICA ÜRÜNLER: Boksit, muz, şeker.
  EĞİTİM: 6-12 yaşları arasında parasız ve zorunludur.

  Surinam Tarihi.jpg

  Ülkede, resmi dil olan Felemenkçe'nin (Hollanda dili) yanı sıra İngilizce, Hindi dili, Urdu dili, Cava dili ve yerel lehçeler de konuşulur.
  Eskiden Surinam'da ülkeye adını veren Surinenler yaşıyordu. 15. yüzyıl sonlarında öbür yerli topluluklar onları bölgeden sürdü. Ardından 17. yüzyılda ülkeye Hollandalılar ve İngilizler yerleşti. Hollanda 1667'de, sömürgesi olan Nieuw Amsterdam'ı (bugün New York kenti) İngiltere'ye vererek karşılığında Surinam'ı aldı. Surinam 1954'te Hollanda'nın özerk bir parçası oldu. 1975'te de bağımsızlığını kazandı. 1980'de ordu bir askeri darbeyle yönetime el koydu. Ekonomik durumun gittikçe ağırlaşması ve işsizlik gibi sorunların artması üzerine 1987'de seçimler yapıldı ve askeri yönetim yanlilanağır bir yenilgiye uğradı. Aynı yıl yeni bir anayasa kabul edildi, sonraki yıl ise sivil bir başkan göreve başladı. 1990 sonunda ise ordu bir askeri darbeyle yeniden yönetime el koydu.
  Askeri yönetim dış baskılar altında Mayıs 1991'de genel seçimlere gitmek zorunda kaldı. Hiçbir partinin anayasayı değiştirmek ve yeni bir başkan seçebilmek için gerekli çoğunluğu kazanamaması parlamentoda bir kilitlenme yarattı. Uzun görüşmelerden sonra başkanlığa, geleneksel partilerce oluşturulan cephenin adayı seçildi. Bu arada Mart 1991'de yönetim karşıtı gerillalarla ateşkes anlaşmasına varıldı. Bu gelişme 1992'de barış yönünde daha kalıcı düzenlemeleri ve demokratikleşmeyi hedefleyen adımları getirdi.

+ Yorum Gönder