+ Yorum Gönder
Dünya Tarihi ve Medeniyetler Forumunda Sümer Medeniyeti Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sümer Medeniyeti Hakkında Bilgi
  sümer medeniyeti hakkında bilgi kısaca 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Sümer Medeniyeti Hakkında Bilgi

  SÜMER MEDENİYETİ


  Yeryüzünün ilk uygar milletlerinden biri Sümerler’dir. Sümer çiviyazısının okunmasından sonra, Sümerler’in uygarlıkta birçok milletlere öncülük ettiği anlaşıldı
  .

  Sümerler toprağa bağlı, tarım işlerinde ileri bir milletti. Su yollarını ilk yapanlar, kanallar açarak tarlaları sulayanlar onlardı. Hayvan beslerler, yünlerinden güzel kumaş dokurlardı. Saban, döven kullanmasını bilirlerdi. Topraklarının bir kısmı krala, bir kısmı halka ayrılır, ortaklaşa çiftlikler kurulurdu.

  Sümerler ekonomide de, ticarette de öteki milletlere öncülük yaptılar. Alışveriş usullerini onlar ortaya çıkardılar, Eskiçağ’ın bütün milletleri daha sonra bunları benimsediler. Sümerler yapı işlerinde de ileriydiler. Tuğlayı ilk kullanan onlardır, ilk kemerleri, kubbeleri onlar yapmıştır. Babil Kulesi Kaidelilerin idaresinde çalışan Sümer mimarlarının eseridir.

  Sümerler ayrıca çeşitli bilim kollarıyla da uğraştılar. Yılı, gökteki aya göre hesaplayıp 360 günde topladılar. Sümerler, şehirlerin plânlarını da yaparlardı. Bu bakımdan kadastro işine ilk önem veren Sümerler’dir. Birçok Sümer bilimleri, şehirler parçalandıktan sonra Akadlar’a, Babilliler’e, Asurlular’a geçti, onların yolundan Önasya milletlerine yayıldı. Adı tarih sayfalarında kalan Sümerler, uygar toplumların kurulmasında eski milletlerin öncüsü olarak kabul edilir. Eski Mısır, Babil, Asur sanatına hep Sümer sanatı temel olmuştur.

+ Yorum Gönder