+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Grafiker Mesleği ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Grafiker Mesleği ile ilgili bilgi
  Grafiker Mesleği ile ilgili bilgi


  Grafik Mezunları baskı resim sanatçısı, reklam şirketlerinde sanat yönetmeni, matbaa, gazete ve basımcılıkta sanat danışmanı, müze ve sergileme uzmanı, Trt’ de grafik tasarımcısı olarak çalışabilirler.

  Grafik Programının Amacı : Grafik sanatları programının amacı, grafik, baskı ve resim gibi, grafik iletişimi alanında çalışacak yaratıcı insan gücünü yetiştirmektir.

  Grafik Programında Okutulan Belli Başlı Dersler : Grafik sanatlar programında genel kültür derslerinin yanı sıra, temel sanat eğitimi, fotoğraf, yazı, teknik resim, estetik, sanat tarihi, çağdaş sanat, tasarım psikolojisi, sanat sosyolojisi, tasarım teori ve yöntemleri, grafik-tasarım uygulama, tanıtma grafiği gibi kuramsal ve uygulamalı dersler okutulmaktadır.

  Grafik için Gereken Nitelikler : Bu alanda başarılı olmak için öğrencilerin duygu ve düşüncelerini çizgi ile ifade etme, renk ve şekilleri en ince ayrıntıları ile algılama yeteneğine sahip olmaları gerekmektedir.

  Grafik Programının Bulunduğu Üniversite ve Fakülteleri :

  AKDENİZ SERİK MESLEK YÜKSEKOKULU
  İZMİR EKONOMİ MESLEK YÜKSEK OKULU
  ULUDAĞ TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
  ABANT İZZET BAYSAL BOLU MESLEK YÜKSEKOKULU
  MUĞLA MİLAS MESLEK YÜKSEKOKULU
  FATİH ANKARA MESLEK YÜKSEKOKULU
  BALIKESİR BALIKESİR MESLEK YÜKSEKOKULU
  ONDOKUZ MAYIS SAMSUN MESLEK YÜKSEKOKULU
  ONSEKİZ MART ÇANAKKALE MESLEK YÜKSEKOKULU
  FIRAT TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU
  BEYKENT MESLEK YÜKSEKOKULU
  YEDİTEPE MESLEK YÜKSEKOKULU
  TRAKYA LÜLEBURGAZ TİCARET VE SANAYİ ODASI MESLEK YÜKSEKOKULU
  ERCİYES NEVŞEHİR MESLEK YÜKSEKOKULU

  Grafik Mezunlarının Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler : Grafik programında lisans öğrenimini başarı ile tamamlayan öğrencilere "Grafik Tasarımcısı" ünvanı verilir. Grafik tasarımcısı, amblem, logotaype, ambalaj tasarımı, afiş, pankart, broşür vb. duyuru ve tanıtım ilanlarının, somut verilerden yararlanarak, estetik niteliği olan görsel iletişim araçlarının yapımını planlar ve yürütür.

  Grafik Tasarımcılarının Çalışma Alanları : Grafik tasarımcıları, baskı resim sanatçısı, reklam şirketlerinde sanat yönetmeni, matbaa, gazete ve basımcılıkta sanat danışmanı, müze ve sergileme uzmanı, TRT'de grafik tasarımcısı olarak çalışabilirler. Grafik tasarımcılarının bağımsız çalışma olanakları da vardır.
 2. Fatma
  Administrator

  Günümüzde grafikerlerin iş sahası oldukça geniş diyebiliriz. Çünkü dijital medyadan yararlanılmadan yapılabilecek her çalışma hüsranla sonuçlanabilir. Matbaa yöneticileri ve ustaları basım işinde kendisini ve makine parkurunu sürekli geliştirmelidir, tasarım ayrı bir konudur ve bu konuya ticari hırs yapıp girmemelidirler.
+ Yorum Gönder


grafikle ilgili meslekler,  grafik ile ilgili meslekler,  grafiker mesleği ,  meslekler ile ilgili grafik,  grafi,  grafikerlik mesleği hakkında bilgi