+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Doktor Doktorluk Doktorluk Nedir? Doktor Olabilme Koşulları Doktorun Anlamı Doktorluk Konusunu Okuyorsunuz..
 1. FIRTINA ACiL
  Yeni Üye

  Doktor Doktorluk Doktorluk Nedir? Doktor Olabilme Koşulları Doktorun Anlamı Doktorluk
  Doktor Doktorluk Doktorluk Nedir?

  Doktor Doktorluk Doktorluk Nedir? Doktor Olabilme Koşulları Doktorun Anlamı Doktorluk
  Doktor Doktorluk Doktorluk Nedir? Doktor Olabilme Koşulları Doktorun Anlamı Doktorluk Doktorluk nedir sorusuna teknik olarak; orta öğretimden sonra tıp fakültesi eğitimini tamamlamak tıp doktorluğu diplomasını alarak sağlık hizmeti vermektir şeklinde yanıt verilebilir.
  Bu sorunun başka yanıtları da vardır. Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güliz İkizoğlu 14 Mart Tıp Bayramı Konuşması’nda bakın nasıl yanıtlamış bu soruyu.
  “Doktorluk hakkında en çok yazılıp çizilen filmlere televizyon dizilerine en çok konu olan meslektir.
  Peki bizler gerçekten de üstlerine beyaz bir önlük giyip Tanrıyı oynayan kişiler miyiz? Yoksa görünenlerin altında başka şeyler mi var?
  Ben bugün sizlere alışılagelmiş konuşmalardan farklı bir konuşma yapacağım. Bu meslekte 19 yılını doldurmuş bir doktor olarak doktorluğu bir de benim gözlerimden görmenizi istedim.
  Doktorluk aklınız ermeye başladığı andan itibaren yüreğinize çöreklenen bir idealdir.
  Doktorluk liseden sonra kazandığınız bir sınavla gerçekleşen çocukluk hayallerinizdir.
  Doktorluk gençliğinizin en güzel yıllarını çalışma salonlarında ders çalışarak geçirmektir.
  Doktorluk Pediatri kliniğinde pnömoni tanısıyla annesinden ayrı yatan bir çocuğu her gün kollarınızda avutup daha sonra pnömoni olup iki hafta antibiyotik tedavisi almaktır.
  Doktorluk durumu ağır olan hastanızı rüyalarınızda görmek sabahları yüreğinizde bir yumrukla uyanmak hastanız iyi olduğunda bulutların ardından çıkan pırıl pırıl bir güneştir.
  Doktorluk hayata ve yaşayan her şeye saygı duymak günü geldiğinde hastanızın günü geldiğinde dalı kırılmış bir ağacın günü geldiğinde yaralı bir kedinin yardımına koşmaktır.
  Doktorluk bir aile olmak büyüklerinize “ağabey” “abla” demektir.
  Doktorluk yaşamın uçuculuğunu ve ölümün kaçınılmazlığını herkesten iyi bilmek yine de bu sonu geciktirmek için geceli gündüzlü çalışmaktır
  Doktorluk başkalarının bakmaya dayanamadığı hastalarınıza kucak dolusu sarılmak onların teşekkürleriyle zenginleşmektir.
  Ve hepsinden ötesi bugün güzel yurdumuzda doktorluk “Beni Türk hekimlerine emanet ediniz” diyen boşluğunun doldurulması imkansız büyük bir önderi minnet ve her geçen gün artan bir özlemle anarak yaşamaya çalışmaktır…”
  Doktor Latince öğretmen demektir. Bin yıl önce ilk üniversitelerin ortaya çıkmasıyla birlikte akademik bir unvan olarak kullanılmıştır. Günümüzde doktora sahibi olan kişilere verilmekle birlikte genellikle Tıp Doktoru anlamında kullanılır ve kişilerin adlarından önce gelen Dr. kısaltmasıyla belirtilir.

  Doktor unvanı ilk olarak Avrupa'da ortaya çıkmış ve zamanla Amerika'ya ve diğer Avrupa sömürgelerine de yayılmıştır.

  Türkiye'de doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler Tıpta Uzmanlık Sınavı'na (TUS) girerler.
 2. Fatma
  Administrator

  Doktorluk, kutsal meslekler olarak adlandırılan mesleklerin en başında gelir. Ünüversitede en yüksek puanla öğrenci alan bölümdür. İlk mezun olanlar pratisyen hekim olarak göreve başlarlar, sonra TUS adlı sınava girerek istedikleri alanda uzmanlık eğitimi görürler.
+ Yorum Gönder