+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Tornacılık-Tornacılık Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Tornacılık-Tornacılık Hakkında Bilgi
  Tornacılık-Tornacılık Hakkında Bilgi

  Kapsama Alındığı Tarih : 19/ 06 / 1986

  Talaşlı imalat endüstrisinde, torna aaagahı, çok kullanılan makinelerden biridir. Torna aaagahından yararlanarak talaşlı imalat yapmaya ve metalleri ölçü ve şekillere getirmeye TORNACILIK denir. Bu işleri yapan kişiye de TORNACI denir.
  Tornacılıkta, iş parçaları, kendi ekseni etrafında dönerken, sağlam bağlanmış ve gereğine göre bilenip, biçimlendirilmiş kesici alet tarafından talaş kaldırılarak işlenir.
  Tornacı yaptığı işten iyi sonuç alabilmesi için mesleği ile ilgili ölçü ve kontrol aletlerini tanımalı, doğru olarak kullanmalı ve bakımını yapa bilmelidir. Torna aaagahında genellikle silindirik parçalar işlendiği gibi; değişik şekil ve profillerdeki parçaları işleyebilmekte mümkündür.
  İyi bir tornacı, malzeme bilgisine, çok iyi teknik resim bilgisine, iş parçalarını resimler üzerindeki ölçü ve toleranslar dahilinde işleyebilme özelliğine, güvenli çalışma alışkanlıklarına, iş disiplini ve meslek ahlakına sahip olması gerekir.
  Ülkemiz endüstrisinde otomotiv, makine, tekstil, yedek parça, mutfak eşyaları sanayi vb. bütün imalat sektöründe ve bunlara parça üreten yan sanayide tornacıya büyük ihtiyaç vardır.
  Gelişen teknolojiye paralel olarak, çok değişik amaçlı aaagahlar yapılmıştır. Makinecilik ve buna bağlı imalat sektörü o kadar ilerlemiştir ki tornacılıkta bundan payına düşeni almıştır. CNC (Bilgisayar Kontrollü) aaagahlar son yıllarda hızla bu sektöre dahil olmuştur. CNC torna aaagahları sayesinde nitelikli, eğitilmiş, tasarım gücü olan, girişimci, teknik bilgisi yeterli olan tornacılara ihtiyaç artmaktadır.
  Bir ülkenin gelişmişliğini gösteren en önemli göstergelerden biri, sanayi alanında yapmış olduğu yatırımlar ve bunun sonunda yaptığı üretimlerdir. Makinecilik sektörünün temelini talaşlı imalat oluşturduğu için bunu uygulayan kişi olan tornacıdan asla vazgeçilemez.
 2. Fatma
  Administrator

  Tornada genellikle eksenel hareketle dış iç kısımlarda silindirik ve konik yüzeyler işlenir. İşlemede iş parçası kendi ekseni etrafında dönerken, sağlam bağlanılır ve gereğine göre biçimlendirilmiş kesici alet tarafından talaş kaldırarak işlenir.
+ Yorum Gönder