+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Vali Olma Şartları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Vali Olma Şartları
  Nasıl vali olunur

  vali olma koşulları

  Vali olabilmek için öncelikle kaymakam olmak gerekir.Türkiyede il sayısı sınırlı olmadığı için herkez vali olamaz.

  Kaymakam olmak için Hukuk fakultesi, Siyasal Bilgiler Fakultesi veya herhangi bir iktisadi ve idari bilimler fakultesinden mezun olmak ve daha sonra memurluk sınavına girip yeterli puanı aldıktan sonra sözlü sınavınıda kazandıktan sonra 2 yıllık kaymakamlık kurslarına katılıp vede 1 yıl yurtdısında bulunduktan sonra kaymakam olunarak bir ilçeye atama yapılır.

  Kaymakamlar içişleri bakanlığından aldıkları başarı değerlendirme puanlarının yüksekliğine göre Vali olmaya hak kazanabilirler.

  Vali olarak vazife almaya hak kazananlar ilk önce Vali yardımcısı olarak çalışırlar daha sonra Valilik görevine başlarlar.

  Valiler genel olarak belirli bir süre hizmet etmiş kaymakam, il emliyet müdürleri, ilgili bakanlık çalışanlarından secilebilir. Valiler görev yerlerin iç işleri bakanlığını seçmesi sonucu gelir. Fakat sadece iç işleri bakanının seçmesi yeterli değildir. İç işleri bakanı herhangi birini vali olarak gösterdikten sonra bakanlar kuruluna gönderilir. Eğer bakanlar kurulundan onay alırsa cumhurbaşkanlığına gider. En son cumhurbaşkanının da onayından geçince yürürlüğe sürülür.
 2. Ziyaretçi

  Vatandaş ayanlış bilgi vermeyin. Vali olmak için kaymakam olma şartı falan yoktur. İlkokulu bitirme şartı vardır. İlkokul mezunu herkes vali olabilir.
 3. Harbi @ kız
  Bayan Üye
  Vali Olma Şartları

  Vali Olma Şartları hakkında bilgi

  Vali olmak bi ilin başına geçmek o kadar basit bişeymi ki ? İlk okul mezunları vali olabiliyorsa diğer meslek dallarında neden yüksek öğrenim şartı aranıyor ? Eleştirirken doğru bilgiyle eleştirin .

  Başka bir kaynaktan ek bilgi ;
  Nasıl vali olunur?

  Valiler genel olarak belirli bir süre hizmet etmiş kaymakam, il emliyet müdürleri, ilgili bakanlık çalışanlarından secilebilir. Bu secimi ve atamayı içişleri bakanlığı yapar. İlgili kararname başbakanın ve daha sonra cumhurbakanının onayına sunulur.

  Aşağıdaki müracaat koşulları konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanızı sağlıyacaktır.

  • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde belirtilen genel şartları taşımak
  • Üniversitelerin Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki en az 4 yıl süreli fakültelerden mezun olmak
  • Askerlikle ilgili bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfına geçirilmiş olmak. (Ancak yazılı sınav tarihinde askerlik hizmetinde bulunanlardan terhislerine en çok 3 ay kalanlar yazılı sınava kabul edilirler.)
  • Giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibariyle, 35 yaşını bitirmemiş olmak. (Ancak fiili askerlik ödevine çağrılıp da, yukarıda belirtilen yaş sınırını askerlik ödevleri sırasında geçirmiş bulunanların terhislerini müteakip açılacak ilk sınava müracaat etmeleri şartı ile bu yaş durumları aday olarak alınmalarına engel teşkil etmez.)
  • “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri gereğince A-Grubu kadrolar için yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSSP37) Bakanlıkça belirlenecek asgari puanı almış olmak
  • Mülki İdare Amirliği görevini devamlı yapmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı veya vücut sakatlığı ile özürlü bulunmamak; memleketin her ikliminde iş görmeye ve her vasıta ile gezip dolaşmaya kabiliyeti bulunmak ve bu hususlarda herhangi bir engeli olmadığı tam teşekküllü Devlet hastanelerindeki sağlık kurullarından alınacak raporla belgelemek
  • Kaymakam Adayları Yönetmeliğinde belirtilen diğer koşullar.

 4. Ziyaretçi
  isterseniz bi hukuk hocasına danısın yada vatandaşlık ilk okul mezunu herkes vali olabılır cumhurbaşkanının ataması yeterli meclisten yada ünversite mezunu olmak zorunda değil yoldan gecen bırını bıle ilkokul mezunu oldugu surece valı yapabılır

 5. Ziyaretçi
  Memur olma koşullarını taşıyan herkes vali olabilir, ancak ilkokul değil ortaokul mezunu olma şartı vardır. İçişleri Bakanı önerir, Bakanlar Kurulu karar verir ve Cumhurbaşkanı onaylayarak atamasını gerçekleştirir.

+ Yorum Gönder


vali olma şartları,  vali olmanın şartları,  vali olabilme şartları,  vali olmak için yaş sınırı,  vali olmak için gerekli şartlar,  vali olmanın koşulları