+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Bekçi nedir , bekçi ne iş yapar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bekçi nedir , bekçi ne iş yapar
  Bekçi nedir

  bekçi ne iş yapar

  Köy ve emniyet teskilatinda çalisan, halkin, mal, can, mülk, mahsul ve esyasini korumakla vazifeli sahislara verilen meslek adi. Eskiden, gördükleri islere göre isim alirlardi. Anadolu’nun bazi yerlerinde tarla ve mahsul bekçilerine “korucu”, bazi yerlerde ise “pazvant” denirdi. Pazvant farsça “Pas-ban= bekçi” kelimesinin bozulmus seklidir.

  Osmanlilar zamanindaki bekçiler tarihe, edebiyata geçecek kadar halk arasinda meshurdur. Bilhassa istanbul bekçileri dillerde dolasirdi. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde istanbul’da 12.000 civarinda bekçi oldugundan bahseder. Eski mahalle bekçilerini daima 30-35 yasin üstünde, yapisi saglam, agir basli, tecrübeli, olgun, kamil ve mutlaka sakalli kimselerden seçerlerdi. Onun için “bekçi baba” diye anilirlardi. Vazifeleri, gece sokaklarda dolasmak, bu esnada çikan yanginlari haber vermek, hükumetin emir ve yasaklarini mahalle halkina bildirmek, ölüm, dügün, dogum olan evlerin kis odununu kesmek, kiralik evlere kiraci bulmak, kisacasi mahalleye ait her türlü isi yapmakti. Ayrica Ramazan’da halki sahur yemegine davul çalip maniler söyleyerek kaldirirlardi.

  O zamanlar silah tasimazlardi. Ellerindeki ucu demirli agir bekçi sopalari yegane silahlariydi. Yatsidan sonra, kaba tas dösenmis sokaklarda sopalarini düzenli darbelerle vurarak dolasirken mahalle halkina emniyet verirlerdi.

  12 Mayis 1914’te geçici, 1921 yilinda çikarilan çarsi ve mahalle bekçileri kanunlari ile an’anelere dayanan eski mahalle bekçiliginden zamanimizdaki bekçi nizamina geçilmistir. Bugün bekçi, resmi bir kiyafet tasir, kanunlarin koruyucusu, emniyet teskilatinin bir görevlisidir. Devlet tarafindan verilmis olan tabanca tasirlar.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Eski zamanlarda bekçiler hep geceleri dışarı korurlardı. Hırsızlık olaylarını engelliyorlardı . Simdi ki günümüzde bekçiler artık bulunmamaktadırlar. Onların yerine geceleri polisler korumaktalar.
+ Yorum Gönder


bekçi ne iş yapar,  bekçi ne yapar,  bekçiler ne iş yapar,  bekci bayanlar ne.is yapar,  bekci nedir ve gorevleri