+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Meslek Rehberi Forumunda Pilot nasıl olunur, Pilot olmak için hangi okulu okumalı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Pilot nasıl olunur, Pilot olmak için hangi okulu okumalı
  PİLOT MESLEĞİ HAKKINDA BİLGİ

  PİLOT'UN GÖREVLERİ

  Uçuş programında belirtilen görevin özelliğine göre gerekli hazırlıkları yapar, harita ve raporları inceleyerek uçuş planı hazırlar, Yakıt ve zaman hesaplamaları yapar, iniş meydanı ve yedek meydanların özelliklerini raporlardan inceler, Uçuştan belli bir süre önce hava meydanında bulunarak hava durumunu inceler, kısıtlayıcı faktörlere göre uçuş planını gözden geçirir ve uçuş planını ilgili birime verir, Kalkış saatinden önce uçağın yanına gelerek uçuş ekibini kontrol eder, teknik donanımların uçuşa hazır inceler olup olmadığını, Uçağın yüklenmesini kontrol eder, Kalkış zamanına uygun olarak uçuş kulesinden telsizle izin alıp motoru çalıştırır ve bütün teknik kontrolleri yapar, Kalkış, rota, alçalış ve inişleri planladığı şekliyle ve zorunluluk halinde gerekli değişiklikleri yaparak uygular, İniş sonu uçağı park edip, emniyete aldıktan sonra görevini tamamlamış olur.

  Pilot Kullanılan Malzemeler


  Uçak pilotu ise; uçaklar (jet, yolcu vb.), Helikopter pilotu ise; helikopterler,Uçak veya helikopterin içindeki donanımlar (Uçuş cihazları, lövye, telsiz, iniş takımları vb.), Teknik yayınlar, hava durumu ve havaalanına ilişkin raporlar, Hava Aracı ve içindeki faal donanımlar, Uçak Teknik Kitabı, Pilot El Kitabı, Kontrol Listesi (çeklist) Havayolu veya Fiziki haritalar.

  Pilot Özellikleri


  Pilot olmak isteyenlerin; Mekaniğe karşı ilgi duyan ve bu alanda başarılı, Uyarıcıları çabuk algılayıp hemen tepki verebilen, el ayak ve gözü eşgüdümlü kullanabilen, bedence çok sağlam ve dayanıklı, soğukkanlı ve dikkatli, sabırlı, sorumluluk sahibi ve kurallara aynen uyan, yükseklik korkusu olmayan kimseler olmaları gerekir. Pilot uçuş görevine fizyolojik ve psikolojik olarak hazır olmak zorundadır. Bu nedenle dinlenme ve beslenmesine dikkat etmelidir.
  Pilot Okulu

  Ülkemizde Pilotluk eğitimi; Hava Harp Okulu, Kara Havacılık Okulu, Türk Hava Yolları, Türk Hava Kurumu, Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksek Okulu, Özel Havacılık Şirketleri’nde verilmektedir.

  Pilot Okulu Kaç Yıllıktır

  Kara ve Hava Harp Okullarında lisans eğitiminin süresi 4 yıldır. Pilot adayı öğrenciler bu süre içerisinde uçuş eğitimine de tabi tutulmaktadırlar.

  Pilot Diploma

  Harp okullarındaki eğitim sonunda “Pilot” unvanı ve “Harp Okulu Diploması”alınır.

  Pilot Çalışma Alanları

  Pilotların iş bulma olanakları oldukça fazladır, bu nedenle de işsiz kalma riskleri düşüktür. Türk Hava Yolları pilotu “Ticari Pilot Lisansı”yla uçabilir. 2 pilotla uçurulması gereken bir hava yolu uçağında 2. Pilot olarak görev alabilmek için Ticari Pilot Lisansı ve Aletle Uçuş Sertifikası’na sahip olmak gerekir. Anadolu Üniversitesi Pilotaj Eğitimi programını bitirenler Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşlarda veya özel havacılık şirketlerinde görev alabilirler. Pilotlar; yük ve yolcu taşıyan uçaklar yanında ilaçlama veya keşif gibi amaçlarla kullanılan uçakları ve helikopterleri de idare ederler. Özel havacılık şirketlerinde ve yabancı hava yolu şirketlerinde görev alabilirler. Türk Kuşu pilotları ise; Uçuş Öğretmenliği, Zirai İlaçlama ve Orman Yangını Söndürme faaliyetlerinde bulunurlar.

  Pilot Meslekte İlerleme


  Yardımcı pilotluktan ikinci pilotluk ve kaptan pilotluğa yükselirler (uçuş ve çalışma süresine bağlı olarak). Pilotluk görevini tamamlayanlar havacılık şirketlerinde veya kurumlarında idari görev yapabilirler.
 2. Acil

  Pilot nasıl olunur, Pilot olmak için hangi okulu okumalı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder